Sahure Hanım Türk Kahvesi Coffex İstanbul’da Kahve Tutkunları ile Buluştu!

Sahure Hanım Türk Kahvesi Coffex İstanbul’da Kahve Tutkunları ile Buluştu!

Ta!da!
21.5.2020

Coffex İstanbul Fuarı 27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında İstanbul, Lütfi Kırdar Sergi ve Kongre Sarayı’nda gerçekleşti. Kahve tutkunları tarafından ilgi gören fuar 4 gün boyunca ziyaretçileri ağırladı.

Kahve sektöründen pek çok markanın katıldığı fuarda, ta!da! özenle hazırladığı Sahure Hanım Türk Kahvesi ile yerini aldı.

Sahure Hanım Türk Kahvesi standını ziyaret eden katılımcılar, hem yeni Türk kahvesini tatma hem de Türk kahvesi hakkında merak ettiklerini sorma fırsatı buldu. Lezzetiyle ziyaretçilerin beğenisini toplayan Sahure Hanım Türk Kahvesi standında “Kırk yıllık hatır hikayesi” de yoğun ilgi gördü.

“Kırk Yıllık Hatır Hikayesi”

Kahve’nin 40 yıl hatırı Üsküdarlı Bilge Yusuf ile Rum balıkçı Stelyo’ya dayanıyor.
1895’te Eminönü Yemiş İskelesi civarında bulunan balıkçı kahvesine giren Osmanlı zabiti “Bre Yusuf, herkese benden okkalı bir kahve, ama şurada oturan Rum Palikaryası’na yok. Ona kahvem de akçem de haramdır.” der.
Bilge Yusuf kahveleri ikram eder. Bir kahve de Palikarya Stelyo’nun önüne koyar. Zabıt adeta kükrer: “Ben ona haramdır demedim mi?”
Yusuf Bilge istifini hiç bozmaz: “Komutanım, o kahve benden. Ona da helaldir.” der.
Stelyo minnetle bakar Yusuf’a.
Yıllar geçer. 1905 tarihinde Samos Adası’nda Rum isyanı başlar. Damat Ferit Paşa adaya asker çıkarır. Bilge Yusuf da askerdir ve adaya çıkanlar arasındadır. Ancak ilk çatışmada esir düşer. İki yıl yatar Samos Zindanları’nda. İki yıl sonunda Rum çeteciler esir pazarında satışa çıkarır Yusuf’u. Mezatta 5 para, 7 para sesleri arasından bir ses yükselir.
“O Türk’e 5 kuruş. Hemen alıyorum!”
Sessizlik hâkim olur. Rum alır Yusuf’u, arabasıyla köyün dışına çıkarır. Denize yakın bir yerde at arabasını durdurur.
Döner Yusuf’a: “Serbestsin Bilge Yusuf.” der.
Yusuf inanamaz duruma, Rum’un ellerine kapanır. “Beyim, kimsin necisin, beni neden özgür bıraktın?” der.
Rum uzun uzun anlatır. 12 yıl öncesine, Yemiş İskelesi’ne döner. Detaylarla o günü anlatır. “İşte ben, bir fincan kahveyi helal ettiğin balıkçı Stelyo.” der.
Göz yaşları sel olur. Sarmaş dolaş olurlar Stelyo ile Yusuf.
Yusuf kaçak yoldan İstanbul’a varır. Bu dostluk 35 yıl devam eder. Her yıl birbirlerini ziyaret ederler. Her ziyarette mutlaka bir fincan kahve vardır. Çocuklarına, torunlarına anlatırlar hikayelerini.
Ve işte bu dostluk bir deyişi doğurmuştur:
“Bir kahvenin 40 yıllık hatırı vardır!”

PAYLAŞ: