10 Kasım’a Özel Sanal Tur | Anıtkabir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

10 Kasım’a Özel Sanal Tur | Anıtkabir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anıtkabir ülkemizin başkenti ve Türk siyasetinin merkezi olan Ankara’nın Çankaya ilçesinde yer alır. Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarına ev sahipliği yapar. Anıtkabir mimarisi ve taşıdığı maneviyat ile yılın her günü, ülkenin her yerinden ve kesimden ziyaretçilerini ağırlar. Takvimler 10 Kasım’ı gösterdiğinde Atatürk’e duyulan sevgi, saygı ve şükranlar ile dolup taşan Anıtkabir, Türkiye Cumhuriyeti’nin görkemli tarihini ve ihtişamlı zaferini gözler önüne seren yapılar ile inşa edilmiştir. Anıtkabir’de bulunan kule, meydan ve müzeler birbirinden farklı anlam ve önem taşır.

Anıtkabir Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anıtkabir Atatürk’ün 10 Kasım 1938 yılında hayata gözlerini yummasının ardından ona duyulan minnettarlığın ölümsüzleştirilmesi arzusuyla yapılmıştır.

1944 yılında başlanan bu yapının inşaatı 1953 yılında bitirilmiş ve Mustafa Kemal Atatürk’ün naaşı Anıttepe’ye taşınmıştır.

Anıtkabir Ankara’nın birçok yerinden görünecek şekilde inşa edilmiştir. Bunun sebebi Atatürk’ün silüeti niteliğinde olmasındandır.

Anıtkabir’in Ankara’nın çeşitli tepelerine inşa edilmesi konuşulsa da Rasattepe’de karar kılınmasının sebebi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir Ankara gezisi sırasında Rasattepe’ye “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri…” demesindendir.

Anlamlı Mimarisi ile Anıtkabir

Tüm dünyadan ziyaretçi ağırlayan Anıtkabir’de her alanda her ayrıntı düşünülmüştür. Aslanlı yol, Barış Parkı, Tören Meydanı ve Anıt Bloku gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Anıtkabir’in Anıt Bloku girişinde bulunan aslanlı yol oldukça anlamlı bir yapıya sahiptir. Aslanlı yolda bulunan 24 heykel, 24 Oğuz boyunu temsil eder. Çift halinde olan yapılar birlik ve bütünlüğü, yatar pozisyonda olanlar barışı temsil etmesiyle bilinir.

Aslanlı yolun sonunda ziyaretçileri geniş alanı ve gösterişiyle tören meydanı karşılar. Tören meydanı oldukça geniş olmasının yanında zemin motifleri, taşlarda yer alan kabartmalar ile oldukça ihtişamlı görünür. Anıtkabir Ankara’yı süsleyene değin Rasattepe olarak bilinen bu alan, yıllardır anıttepe olarak anılır. Çok az ağaç bulunan bu alan Anıtkabir’in inşası ile ağaçlarla süslenmiştir.

Anıtkabir her Türk vatandaşının görmesi gereken kültürel ve manevi bir değerdir. İçinde bulunan müzeler, kuleler ve diğer tüm yapılarıyla ince ayrıntılarıyla görmeden hissedilmesi güç bir kültürel mirastır. Olduğunuz yerden gezip görmek, manevi duygularınızı tazelemek istiyorsanız sanal tur imkanı bulunur. Hiç gitmemiş olanlar ya da tekrar bu eşsiz değerin huzuruna ulaşmak isteğindeyseniz https://www.yerelnet.org.tr/il/ankara/anitkabir/ adresine tıklayarak sanal tur yapabilirsiniz.