Çikolata Hakkında Bilmediklerimiz

Çikolata Hakkında Bilmediklerimiz

Canımız çektiğinde, ağzımızı tatlandırmak için, ikram edildiği zamanlarda veya sinirlerimizi yatıştırması için günlük hayatta pek çok anda çikolata tüketiriz. Bitterinden beyazına kadar her bir çeşidi ayrı lezzet ve tada sahip olan çikolatanın mutluluk ile bir ilgisi olduğu da söylenir. Hepimizi mutlu eden ve heyecanlandıran çikolatanın içerisinde kullanılan malzemeler hakkında bilmediğimiz pek çok bilgi var. Aynı zamanda tarihçesi de son derece merak uyandırıcı. Siz de merak ediyorsanız gelin hep birlikte çikolata hakkında bilmediklerimizi öğrenelim.

Çikolata Hakkında Bilmediklerimiz

1.     Önceleri Çay Gibi Tüketilirdi

Çikolatanın yapıldığı kakao, ilk başlarda demlenerek çay gibi tüketilirdi. Yani bir nevi sıcak çikolata da diyebiliriz. Hatta bazı kutlamalarda demlenmiş kakao misafirlere mutlaka ikram edilirdi.

2.     Kakao Bir Dönemin Para Birimiydi

Aztekler döneminde kakao bulunmaz bir nimetti. Onlar kakaoya çok değer verir ve bu çekirdekleri para birimi olarak kullanırdı. Medeniyetlerinin yükselişi esnasında Aztekler, kakao ile pek çok alışveriş yapardı.

3.     Çikolata İspanyollar Sayesinde Yayıldı

İspanyol denizciler, kakaoyu Avrupa kıtasına getirerek çikolatanın günümüzdeki hâlini alması için büyük adım atmış oldu. Getirdikleri kakao çekirdeklerini ülkenin en ücra yerlerine bile dağıtan İspanyol denizciler sayesinde bugün gerçek anlamda çikolata tüketebiliyoruz.

4.     Yenilebilir Çikolatayı İngilizler Buldu

Şekeri, kakao yağını ve çikolata likörünü karıştırarak yenilebilir çikolatayı bulanlar İngilizlerdir. Kakao tarihinde çikolatanın yenilebilir ilk hâli olan bu karışım, Fry ve Sons tatlı dükkanında keşfedildi.

5.     Beyaz Çikolata Aslında Çikolata Değil

Çikolatanın bitteri, sütlüsü, beyazı ve hatta son zamanlarda popülerleşen Ruby gibi çok çeşitleri var. Bu çeşitlerden biri olan beyaz çikolata, içerisinde kakao çekirdeği barındırmaz. Yalnızca kakao yağı, süt ve şekerden elde edilir. Çikolatanın ana maddesinin bulunmadığı bir çikolata türüne “Gerçek çikolata” demek pek de doğru sayılmaz. Yine de beyaz çikolata, lezzetiyle ve yoğunluğuyla herkesin severek tükettiği bir tatlı.