Yer Elması Faydaları Nelerdir?

Yer Elması Faydaları Nelerdir?

Patates, kereviz ya da zencefil gibi ürünlere dış görünüş olarak benzetilen vitamin deposu zencefil; kök sebzeler arasındadır. Zencefil ay çiçeğigiller ailesine bağlı olarak toprak altında yetişir ve yumrulu bir yapıya sahiptir. Sağlığa pek çok açıdan faydası olan yer elması ile çeşitli yemekler yaparak soframızı daha zengin bir hale getirebiliriz.

Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

İçerisinde yüksek oranda vitamin ve mineral içeren ve sağlığımıza dost olan yer elmasının faydaları şunlardır:

• Yer elmasının sinir sistemi üzerinde etkisi vardır. Dolayısıyla sinirli, gergin ya da stresli olduğumuz zamanlarda yer elması tüketerek daha sakin bir hale gelmemizi kolaylaştırabiliriz.

• Mide ağrılarını hafifletmeyi sağlayan yer elması, sindirim sistemini de koruyarak kabızlık, idrar sıkışması ya da kasık ağrısı gibi şikayetlerimizin azalmasına yardımcı olur.

• Yer elması diyet dostu ürünler arasında yer alır. Kalorisi az olduğundan dolayı zayıflamak isteyenler gönül rahatlığıyla tüketebilir.

• Yorgunluk ve halsizliğimizin geçmesine yardımcı olan yer elması, aynı zamanda romatizma hastalığına da iyi gelerek ağrıları hafifletir.

• Yer elması, nişasta içermez ve kan şekerimizin düzenlenmesini sağlar.

• Bağışıklık sisteminin güçlenmesine olumlu katkı sunan yer elması, kansere karşı da savaşarak vücudumuzu korumaya yardımcı olur.

• Cilt kırışıklıklarına ve yaşlanmaya karşı olan mücadelemizde bize destek olarak yaşlanmanın etkisini azalttığı gibi yara izlerinin iyileşmesini de hızlandırır.

• İçerdiği yüksek miktardaki fosfor sayesinde orta yaş ve üzeri kişilerde meydana gelen kemik erimesini önlemeye yardımcıdır.

Yer Elması Nasıl Yenir?

Soframızda yer alan sağlıklı yemekler arasında bulunan yer elması; meze, salata ya da çorba gibi pek çok türde yapılarak lezzetli bir şekilde tüketilebilir. Yer elmasını havuç, yeşillik, portakal ya da soğan gibi sebze ya da meyveler ile karıştırarak salata yapabileceğimiz gibi yoğurt ve ceviz ile harmanlayarak meze de yapabiliriz. Özellikle kış günlerinde şifa olan yer elması çorbası ise bağışıklık sistemimizin güçlenmesine yardımcı olur. Tada! olarak eşsiz bir lezzet ile sunduğumuz Glutensiz Zeytinyağlı Yer Elmalı Havuç; hem vitamin deposu hem de düşük kalorisi ile sofralarımız için tercih edeceğimiz ürünlerden biridir.