Vücudu Arındırma Detoksu

Vücudu Arındırma Detoksu

Kışın zorlu günlerine veda edip artık baharın kapısı aralandığı zaman doğayla birlikte içimizdeki yaşama sevinci de yeniden canlanır. Tüm kışın verdiği ağırlık sadece psikolojik etki olarak değil tartıda da karşımıza yükselmiş sayılar olarak çıkabilir. Baharın güzel günlerini üstümüzdeki ağırlıktan kurtulmak için değerlendirmek istiyorsak tam da bunun için sihirli sayılabilecek besinler var! Baharın gelişiyle fit olmak ve yaza hazırlanmak için destek olurken toksinlere veda etmeyi de sağlayacak öneri ve vücut detoks tarifleri yazımızda.

Detoks Sırasında Neler Yapmalıyız?

• Her güne erken saatte uyanıp büyük bir bardak limonlu, salatalıklı ve naneli ılık su içerek başlayabiliriz. Birkaç kuru kayısı da bağırsaklarımızın temizlenmesinde oldukça yararlı. Ardından 30-45 dakikalık bir yürüyüş ile terleyip, istersek egzersiz ile destekleyebilir ve toksinleri bu yolla atabiliriz.

• Kahvaltı, öğle ve akşam yemeğini ilk 2-3 gün genellikle sıvı ağırlıklı yiyeceklerle tamamlamalı, ardından 7. güne kadar bol meyve ve sebze ile beslenmeliyiz. Özellikle ananas, greyfurt, portakal ve elma detoks için en sevilen meyveler arasında. Sebze olarak da kereviz, sarımsak, enginar, havuç ve lahana türlerini tercih edebiliriz.

• Gün içinde bitki çayları ile vücudun arınmasına yardım etmeyi ihmal etmemeli ama 2-3 fincanı da aşmamalıyız. Ne de olsa her şeyin fazlası zarar! Bu dönemde kafein, yağlı, tuzlu yiyeceklerin yanı sıra hayvansal gıdalardan da uzak kalmak da hafifletici etki gösterir. Her gün hayatın ana kaynağı olan suyu bolca içmeyi unutmamalıyız. Ölçüsünü belirlemek ve takip etmek için şişeler kullanabiliriz.

• Beslenme ve egzersizleri rutine bağlamak ile yetinmeden, sağlıklı yaşamı hayatın her alanına uyarlayarak; kimyasal ağırlıklı parfümler, ağır temizleyiciler hatta mümkünse teknolojik cihazların radyasyonundan vücudumuzu birkaç gün koruyabiliriz. Mümkün değilse, kaktüsler radyasyon emici olduğu için teknolojik cihaz yakınına yerleştirilebilir.

En Lezzetli Detoks Suyu Tarifi

Vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olan detoks suları da sağlıklı bir gün için en ideal seçeneklerdendir. Detoksun ilk günü için en sağlıklı tarifi hazırlayarak, vücudumuzu güçlendirmemiz ve toksinlerden arındırmamız mümkün olur.

Meyveler arasından ananas, muz ve kivi; sebzeler arasından kereviz sapı ve ıspanak güzelce seçilir ve sirkeli suda yıkanarak temizlenir. Tüm malzemeler blender içine istenilen oranda konulduktan sonra bir bardak su ile birlikte öğütülerek içime hazır hale getirilir. İstersek su yerine badem sütü ya da Hindistan cevizi suyu kullanarak da lezzetini daha fazla arttırabiliriz.

Vücudu arındırma detoksunun ardından öğünlerimizi sağlıklı hazır yemeklerle tamamlamak için ta!da! ile birçok lezzetli alternatife ulaşmak mümkün!