Dünya'nın 8 Bahar Geleneği

Dünya'nın 8 Bahar Geleneği

Bahar, doğanın yeniden doğuşu ve yenilenme mevsimidir. Baharı birçok ülke kendi kültürlerinde festivaller, geçit törenleri, partiler ve diğer karnaval benzeri etkinliklerle kutlar. Bahar demek aynı zamanda havanın ve güneşin tadını çıkarmak demektir. Bahar şenlikleri de bunun için en iyi yollardan biridir. İşte Dünya'daki en popüler bahar geleneklerinden sekizi!

1. Çin Fener Festivali

Bu festival, Çin ay takviminde ilk ayın 15. gününe denk gelir ve kışın sonunu işaret eder. İnsanlar havai fişekler, fenerler ve renkli kağıt oyuklardan yapılmış kolyelerle baharın gelişini hep beraber kutlarlar.

2. Paskalya Geçit Töreni

1865 yılına dayanan bir gelenek olan bu geçit töreni, her yıl Paskalya Pazarından önce New York City'deki Beşinci Cadde'de gerçekleşir. Müzik eşliğinde yapılan bu geçit töreninde baharın gelişi coşkuyla karşılanır.

3. Rio Karnavalı

Her yıl Şubat veya Mart aylarında Rio de Janeiro'da düzenlenen bir karnavaldır. Canlı atmosferi ve renkli şamandıraların yer aldığı gösterişli geçit törenleriyle, Brezilya'nın her yerinden ve yurtdışından birçok ziyaretçiyi kendine çeker.

4. Holi Festivali

Bu Hindu festivalidir, Mart veya Nisan başında iki gün boyunca gerçekleşir. Festivalde iyi şans, doğurganlık ve mutluluğu temsil eden, eski bir geleneğin parçası olarak alana renkli tozlar serpilen bu gelenekle Hindular baharın gelişini kutlarlar.

5. Vernal Equinox Festivali

Her yıl 20 Mart'ta İngiltere'nin Wiltshire kentindeki Stonehenge'de yapılır. İngilizlerin severek devam ettirdikleri bu gelenekte de baharın gelişi büyük bir coşkuyla kutlanır.

6. Maslenitsa Bayramı

Rusların severek kutladıkları yaz festivalleri arasında yer alan bu bayramda kışa veda edilirken, bahar yöresel yemeklerden olan bliniler ile karşılanır. Blini Rusça’da gözleme anlamına gelir.

7. Venedik Karnavalı

Her yıl yapılan Venedik Karnavalı, bir maskeli balo atmosferinde gerçekleşir. Herkesin maskeler takarak eğlence için bir arada geldiği festivalin tarihçesi bahar tanrıçası Eotre’ye kadar uzanır.

8. Songkran Su Festivali

Tayland’da her yıl baharın gelişiyle birlikte bu festivalde coşkulu kutlamalar gerçekleştirilir. Üç gün süren festivalde Taylandlılar inançlarına göre Buda figürlerinin üzerine su dökerler ve bu yolla arındıklarını düşünürler.

Baharın gelişi, yenilenmeyi müjdeler. Bu nedenle bahar hem vücudumuzu arındırmak hem de sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmak için en ideal zaman olabilir. Spor ve egzersizlerle destekleyebileceğimiz diyetlerle biz de baharın enerjisini coşkuyla karşılayabiliriz. Sağlıklı beslenmeye ilk adımı atmak için ta!da! dünyasını keşfetmenin tam zamanı! Lezzetli ve besleyici alternatiflerle diyetimizi oluşturalım, baharın gelişini sağlıkla kutlayalım.