Kahvenin Bilmediğimiz Gerçekleri ve Sağlıklı Yaşamdaki Yeri

Kahvenin Bilmediğimiz Gerçekleri ve Sağlıklı Yaşamdaki Yeri

Keyifli anlarımıza eşlik eden kahvenin sağlıklı pek çok etkisi bulunmaktadır. Kültürümüzde önemli bir yere sahip Türk kahvesi sohbetlerimize, anılarımıza 40 yıl hatır eklemenin yanı sıra sağlığımıza etkileri bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarla etkisi kanıtlanan kahvenin olumlu etkileri nelerdir, birlikte inceleyelim.

Kahvenin Sağlıklı Yaşamımıza Etkileri Nelerdir?

Kahve içmek pek çoğumuz için keyif vericidir. Psikolojimizdeki olumlu etkileri de bunu desteklemektedir. Kahvenin depresyonun etkilerini azalttığı bilinmektedir. Ayrıca diğer yararlı etkileri ile birlikte mutluluk verici özelliği olduğunu söyleyebiliriz.

  • Odaklanmamızı Arttırır

Kahvenin içinde bulunan kafeinin dikkatimizi arttırma etkisi bulunmaktadır. Kafein, uyarıcı özelliğe sahiptir, zihinsel fonksiyonlarımızı destekler. Bu sebeple özellikle sabah saatlerinde içtiğimiz şekersiz kahve, enerjimizi arttırıp odaklanmamıza yardımcı olacaktır.

  • Diyabeti Önlemeye Yardımcıdır

Diyabete yakalanma riskini azalttığı yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Alman bilim insanlarının yaptığı bir araştırma sonucuna göre günlük, düzenli olarak 600 ml ve üzerinde kahve tüketen kişilerde tip 2 diyabete yakalanma riski yüzde 23 oranında azalmaktadır.

  • Sporumuza Destekçi

Kahvenin bir diğer olumlu etkisi de yağ yakımına yardımcı olmasıdır. Spordan yarım saat önce içilen kahve, spor yaparken yağ yakımını arttırmamıza destek olmaktadır. İçeriğindeki kafein, adrenalin hormonu salgılar. Böylece kalp ve dolaşım sistemimiz uyarılır ve daha fazla enerji yakımı sağlar.

Kahve İçmek Ömrü Uzatır mı?

Yaşam süremize doğrudan etkisi olduğunu söylemek doğru olmayabilir ama sağlığımız üzerindeki olumlu etkileri sayesinde etkilerini görmemiz mümkündür. Atina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırmaya göre her gün düzenli olarak Türk kahvesi içen kişilerin uzun yaşama oranının daha yüksek olduğuna işaret edilmektedir.

Sağlığımıza bu denli faydalı, sohbetlerimize keyifle eşlik eden kahvelerden sipariş etmek isterseniz ta!da!’yı ziyaret edebilirsiniz.

  • Kalbimize Dost, Karaciğerimize Faydalıdır

Kahvenin içeriğindeki antioksidan nedeni ile kalbe iyi geldiği pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Kahve içen kişilerin kalp ve lenf damarlarının iç yüzeylerindeki hücrelerin onarılması ile kalp rahatsızlığına yakalanma riskinin düştüğü ortaya konmuştur.

Günlük, düzenli olarak içilen kahve, karaciğer yağlanma oranının düşmesine katkı sağlar. İçerdiği kafein ile karaciğer yağlanmasına iyi gelir ve iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  • Kansere Yakalanma Oranını Düşürür

Yapılan araştırmalarda düzenli olarak kahve içmenin kalın bağırsak ve kolon kanserini %25, bağırsak kanseri riskini ise %45 oranda azalttığı görülmüştür. Meme kanseri ve pankreas kanseri riskini azalttığına yönelik çalışmalar da bulunmaktadır. Kahvenin faydalarından yararlanırken aşırı tüketiminden kaçınılması gerektiğini unutmamalıyız. Uzmanlar, kafein bulundurması sebebiyle günlük 3 fincandan fazla kahvenin tüketilmemesi gerektiğini belirtir.

Sahure Hanım Türk Kahvesi sohbetlerimize lezzet katan bir misafir olarak öne çıkar. Dostlarımızla keyifle Türk kahvemizi yudumlayarak anları güzelleştirebiliriz. Doğru oranlarda kahve tüketimi ile her an enerjik kalabilir, keyifli vakitler geçirebiliriz.