Glutensiz Beslenenler için Dışarıda Yemek Alternatifleri

Glutensiz Beslenenler için Dışarıda Yemek Alternatifleri

Tahıl grubunda yer alan gluten, insan vücudunda çeşitli sindirim rahatsızlıklarına sebep olabilir. Arpa, buğday, çavdar gibi yiyecekler bulunan gluteni tüketmek bağırsak hassasiyeti gibi çeşitli rahatsızlıklar açığa çıkarır. Bu gibi sağlık sorunlarının önüne geçmek için glutensiz beslenme yöntemlerini deneyebilirsiniz. Tüketilen besinlerde glutenin bulunmadığı ya da minimum seviyelerde yer aldığı ürünleri tercih edebilirsiniz. Kinoa, pirinç, yulaf ve patates gibi besin gruplarında gluten bulunmaz. Dolayısıyla sindirim rahat ve hızlı bir şekilde gerçekleşmiş olur. Sağlıklı gıdaların tüketilmesi için belirli diyet metotları uygulanır. Oldukça kolay bir şekilde uygulayabileceğiniz bu yöntem doğal bir şekilde sürdürülür. Özellikle vücut içerisindeki zararlı yağların atılmasına ve şişliklerin inmesine yardımcı olur. Gluten diyeti uygulayarak vücudunuzdaki ödem ve şişkinliklerden kurtulabilirsiniz.

Glutensiz Beslenme Yöntemleri

Gluten diyeti uygulayanlar için özel olarak üretilen besin grupları bulunur. Gluten hemen hemen tüm hamur işi gruplarında bulunur. Dolayısıyla gluten diyeti uygulayan kullanıcılar makarna ve ekmek ürünlerini tüketemez. Sindirimin aksaklığını bozmamak için glutensiz undan üretilen hamur işi tarifleri bulunur. Diyete uyum sağlayarak bu yiyecekleri tüketebilirsiniz. Aynı şekilde sebze ve pirinç tüketimini haftalık ve aylık süreçlerde artırmak gerekebilir. Sağlık ve düzenli sporla beraber vücut metabolizmasını düzenleyebilirsiniz. Gluten diyetinin yanı sıra hareket ile vücudun dengesini düzenlemek gerekir. Dolayısıyla diyet uygulayan kullanıcılar için özel olarak hazırlanan yürüyüş ve egzersizler bulunur. Glutensiz diyet programının bir diğer önemli aşaması hazır yemek tüketimini minimum seviyede tutmak ya da tamamen kesmek yönündedir. Hazır olarak pişen yiyecekler, glutensiz olarak hazırlansa dahi mutfak malzemeleri dolayısıyla çapraz bulaş riskini açığa çıkarabilir. Bu gibi durumlarda çölyak hastaları için ciddi sonuçlara sebebiyet olabilir.

Glutensiz Yemek Önerileri

Glutensiz beslenme özellikle sindirim bozukluğu yaşayanlar tarafında uygulanması gereken bir yöntemdir. Sağlamış olduğu metotlar aracılığıyla metabolizma düzene girer. Lezzet ve aroma bakımından kullanıcıların dikkatini çeken yiyecekler bulunur. Özellikle dışarıda güvenebileceğiniz glutensiz gıda ürünleri arasında Tada! glutensiz mercimekli karnıyarığı tercih edebilirsiniz. Pratiklik sağlayan hazırlanma aşamaları sayesinde ister ısıtarak ister soğuk olarak yemek mümkündür. Söz konusu yiyeceğin içerisinde koruyucu katkı maddesi bulunmaz. Aynı zamanda lif kaynağı olan bu yiyecek, maksimum iki dakika içerisinde ısınabilir. Tada! tarafından üretilen besinler, glutenli üretilen besinlerden tamamen ayrı olan fabrikada hazırlanır. Tada! Türkiye’nin ilk ve tek BRC glutensiz sertifikasına sahip olan ve İngiltere çölyak derneğinin lisansı ile üretilmiştir. Tada! ürünlerini, Migros marketlerde ya da Tada! online alışveriş sitesinde bulabilirsiniz.