Nasıl Su Tasarrufu Yaparız?

Nasıl Su Tasarrufu Yaparız?

Su yaşamın temelidir ve en önemli varlıklarımızdan biridir. Son 20 yılda dünyada "su stresi" kavramının konuşulduğunu biliyoruz. Bu sebeple su tasarrufu yapmak, sadece bireysel yararın dışında dünyaya da katkı sağlamak açısından yapılması gereken fedakarlıklar arasında yer alıyor. Diğer yandan su tasarrufu yaparak faturalarımızı düşürürken en önemlisi de gelecek nesillere çok daha iyi bir dünya bırakabiliriz. Üstelik su tasarrufu yaparken çok fazla çaba sarf etmemiz de gerekmiyor. Unutmayalım ki ülkemiz artık su zengini bir ülke değil! Peki nasıl su tasarrufu yapabiliriz? İşte bazı basit adımlar...

Musluğu Kapatın

Ellerimizi yıkarken veya dişlerimizi fırçalarken sürekli suyun akmasına izin verdiğimizde ortalama 3-4 litre su harcarız. Buna ek olarak duş esnasında geçirdiğimiz her 1 dakika için ekstra 10-15 litre su tüketmiş oluruz. Bu sebeple ihtiyaç duymadığımız kısacık sürelerde bile musluğu kapatabilir ve duş süremizi daha kısa tutabiliriz.

Çamaşır ve Bulaşık Makinesi Kullanın

Kirli giysileri biriktirmek de bir su tasarrufudur. Çünkü iki yarım çamaşır makinesi, tam bir makine yıkamasından çok daha fazla enerji ve su harcar. Bu sebeple çamaşır makinesini tam doldurmak için kirli kıyafetleri yeterince birikinceye dek saklamalıyız. Benzer şekilde bulaşık makinesi de her kullanımda tam olarak doldurmalı ve bulaşıkları elle yıkamaktan kaçınabiliriz. Her iki makine türünde de su ve enerji tasarrufu yapan modeller kullanmak çok daha fazla tasarruf etmemizi sağlar.

Yağmur Hasadı Sistemi Kullanın

Son zamanlarda popülaritesi artan yağmur suyunu hasat etmek, yüksek miktarda su tasarrufu yapmamızı sağlayabilir. İş yeri veya konut fark etmeksizin çatı oluklarından aşağıya inen yağmur sularını basit depolama sisteminde biriktirebilir, bahçe sulaması gibi işlerde kullanabiliriz. Benzer şekilde ekstra dış mekan bitkileri sulama işlerinde otomatik sulama cihazları tercih edebilir, su kullanımını yüzde 33 oranında azaltabiliriz.

Yemek Yeme Kültürünü Değiştirin

Bir besin maddesinin büyümesi, işlenmesi ve nakliyesi için çok fazla su kullanmak gerekir. Bu bağlamda et ve süt ürünleri için de hayvan yetiştiriciliği yapmak aynı oranda kullanılan su miktarını artıracaktır. Dünya genelinde başlatılan su izni azaltma kampanyasına dahil olmak için et ve süt tüketimini azaltabilir, yerel bölgelerden alışveriş yapabilir ve varsa kendi bahçemizde yiyecek yetiştirebiliriz. Bu yöntem sadece toplam su miktarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda gıda atıklarını da minimum seviyeye indirmeyi mümkün kılar. tada! olarak bizler doğal kaynakları koruma misyonumuzun bir parçası olarak su tasarrufunu önemsiyoruz. Yapabileceğimiz bu küçük değişiklerle su tasarrufu elde edebilir, gelecek nesillere ve yeryüzündeki tüm canlılara daha iyi bir dünya bırakabiliriz.