Sağlıklı Atıştırmalık: Kuru Meyveler!

Sağlıklı Atıştırmalık: Kuru Meyveler!

Kuru meyveler; kahvaltıda, ara öğünlerde, spor seanslarında, ders molasında ya da iş arasında tükettiğimiz sağlıklı enerji kaynaklarındandır. Sabah kahvaltılarında yulaf lapasının üzerine ekleyebilir, özellikle çocuklarımızın sevebileceği kuru yemişler ile birlikte sağlıklı atıştırmalık toplar yapabilir, tatlı ve keklerin içerisine organik şeker olarak katabilir ya da iş ve okul molalarında ara öğün olarak kuru yemişleri kullanabiliriz. Küçük büyük fark etmeksizin herkesin severek tüketebileceği kuru meyveler, taze meyveler ile kıyaslandığında daha fazla antioksidan içerir. Kuru meyvelerin içerisindeki su miktarı ortalama olarak %10 ile %20 değerleri arasındadır. Aynı zamanda pek çok vitamin, mineral ve fruktoza sahip olan kuru meyveler, vücuda enerji verdiği gibi sindirim sistemimizin de daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

Kuru Meyvelerin Faydaları Nelerdir?

Uzun raf ömrüne sahip olan kuru meyveleri taze meyvelere göre bozulma endişesi olmadan rahatlıkla tüketebilir ve günün her saatinde gittiğimiz her yere kolayca taşıyarak enerji alabiliriz. Şeker, koruyucu, katkı maddesi içermeyen kuru meyvelerin vücudumuza olan faydaları şunlardır:

• İçerisinde bol miktarda demir bulunduran kuru kayısı, kansızlık şikayeti çekenler için iyi bir alternatiftir. Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde destek olan kuru kayısının aynı zamanda kalp sağlığının korunması üzerinde de olumlu etkileri vardır. İçerisinde barındırdığı potasyum, A vitamini ve magnezyum sayesinde vücudumuzda kalp sağlığı başta olmak üzere kas dokularının onarılması, göz sağlının korunması, kan basıncının dengelenmesi ve yüksek lif oranı ile sindirim sisteminin daha iyi çalışması gibi konularda yardımcı olur.

• Kuru meyveler arasında en yüksek antioksidan seviyesine sahip olanlardan biri de kuru incirdir. Kuru incir; içerdiği magnezyum, kalsiyum, potasyum ve yüksek lif oranı sayesinde kalp ve damar sağlığının korunması, kemiklerin ve kasların güçlenmesi ve sindirim rahatsızlıklarının en aza düşmesi için vücudumuza destek olur.

• Doğal şekerli yapısı sayesinde çocukların da sevebileceği tatlı, kek ve kurabiyelere lezzet katan kuru üzüm, sinir hücreleri üzerinde olumlu etki yaratır. Bunun yanı sıra kansızlığı önlemeye yardımcı olur, kemik gelişimini hızlandırır ve güçlü bir antioksidan ve enerji kaynağıdır.

Hem çocukların hem de büyüklerin keyifle tüketebileceği tada! Glutensiz Biscotti, içerisindeki bol fındık, kuru üzüm ve kıtırlığıyla öne çıkar. Sağlıklı bir atıştırmalık olarak tercih edebileceğimiz bu ürün, glutensiz beslenenlerin çay ve kahve molaları için iyi bir alternatiftir.