2022’de Görmeniz Gereken Yerler!

2022’de Görmeniz Gereken Yerler!

Seyahat etmek insanı her daim özgür hissettiren yegane şeylerden biri. Dünya olağanüstü güzelliklere sahip bir gezegen ve her bir noktası görülmeye değer. Bir kez yola koyulunca asla duramıyoruz. Yeni yerler görmek, farklı kültürlere şahitlik etmek insanın ruhunu besler. Bu durumun ingilizce karşılığı bile mevcut; Wanderlust! Dünyayı dolaşmak, yeni yerler keşfetmek için karşı konulmaz bir istek duyma anlamına geliyor. Siz de kendinizi bir wanderlust olarak tanımlıyorsanız ve yeni yıl için planlar yapmaya başladıysanız bizden size birkaç öneri!

Tazmanya

Çizgi film karakteri Tazmanya Canavarı’nın anavatanı olan bu ada, Avustralya’nın güneyinde kalmaktadır. UNESCO doğa mirası listesinde bulunan Tazmanya Adası doğal parklarıyla ünlüdür. Royal Tasmanian Botanical Garden’ da yeni maceralara yelken açabilir, birbirinden farklı bitki ve hayvan çeşitliliğine şahit olabilirsiniz. Dilerseniz Tazmanya adasına özgü Cottage evlerde konaklayabilir veya çadırınızla tatil yapıp doğayla bir bütün olabilirsiniz. Memleketten uzak olsanız da anne yemeği tadında Tada! lezzetleriyle özlem giderip, zamanınızı rahatça gezmeye dolaşmaya ayırabilirsiniz. Egzotik bir tatil arayışındaysanız Tazmanya’nın geniş kültür yelpazesi kesinlikle ilginizi çekecektir.

Mısır

Görmeniz gereken yerler adlı bir gezi rehberinin olmazsa olmazı elbette Mısır’dır. İnsanı büyüleyen otantik havasıyla, kadim tanrıların şehri sizi başka bir dünyada hissettirecek. Bu gizemli mistik topraklarda adım attığınız her yer aklınızı başınızdan alacak. Dünya’nın 7 harikasından biri olan Keops piramidi ve Krallar vadisi, Luxor ve Karnak Tapınakları mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Saymakla bitmeyecek eserler ve tapınakların olduğu bölgede kaçırdığınız bir yer olmaması için tur şirketleriyle anlaşıp kültürel gezilere katılabilirsiniz. Mısır’ın can damarı Nil nehrinde tekne turuna katılmayı da ihmal etmeyin.

Telc

Dünya üzerindeki farklı kültürleri tanımak için popüler destinasyonlardan ziyade daha bilinmedik yerlere gitmek gerekir. Çek Cumhuriyeti’nin küçük ama tatlı bir şehri olan Telc’de tam olarak böyle bir yer! Barok tarzı mimarisiyle Dünya Mirası olarak kayıtlara geçen Telc Şatosu, sizi farklı bir yüzyılda hissettirecek. Müziğe düşkünlükleriyle bilinen ülke birçok müzik ve dans festivaline de ev sahipliği yapar. Yaz aylarının dahi serin geçtiği ülkeye mayıs ve eylül ayları arasında gidilmesi tavsiye edilir.

Mostar

Hum ve Podvelez dağları arasında kurulan Mostar şehri, Bosna-Hersek’in en çok turist alan bölgelerinden biridir. Neretva Nehrinin üzerine kurulmuş olan Mostar köprüsü, Osmanlı döneminde Mimar Sinan’ın öğrencisi tarafından inşa edilir. Osmanlı döneminden kalma birçok mimari eseri barındıran Mostar, türk esintilerinin hala daha bulunduğu bir şehir. Tertemiz doğası ve samimi sokaklarıyla Bahar festivali, Yaz festivali, Blues festivali gibi birçok renkli organizasyon da bu şehirde yapılır.

Guizhou

Çin’in güneydoğusunda bulunan bir eyalet olan Guizhou, dağlık bir alana kuruludur. Geleneksel Çin evlerinin güzelliğini tamamlayan endemik bitki türleriyle birlikte huzurlu ve sakin bir doğaya sahiptir. Guizhou aynı zamanda birçok ender rastlanan kuş türlerinin de durak noktasıdır. Yakınlarda bulunan Zhijin Mağarası da Çin’in en meşhur mağaralarından biridir. Ming ve Qing hanedanlıklarının tarihi yerleri de es geçmemeniz gereken noktalardan biri. Çin’in renkli atmosferini deneyimlemek isterseniz Guizhou’nun meşhur bambu bahçelerine doğru yola çıkabilirsiniz.

Türkiye

Şüphesiz ki ülkemiz deniz tatilinin de kar tatilinin de, kültür yolculuğunun da doğal güzelliklerin de hakkını verir. Dört bir yanında binlerce kültürel mozaiğe sahip olan ülkemiz elbette turistlerin de sevdiği bir tatil noktası. Özellikle son yıllarda dünyanın her yerinde merakla gezilen yerler arasında Göbeklitepe de listelerde. Yurdumuzun eşsiz miraslarından olan Göbeklitepe, insanlık tarihinin 0 noktası olarak kabul edilir. Şanlıurfa’ya 18 km uzaklıkta olan Ören Yeri açık hava müzesi olduğu için güzel havalarda gidilmesi tavsiye edilir. Dünya’nın ilk ve bilinen en büyük tapınağı olma özelliğini taşıyan Göbeklitepe ülkemizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri.

Siz de gezilerinizde kolay hazırlanan ve lezzetli yemeklerden vazgeçemeyenlerdenseniz, Tada!’nın eşsiz yemekleriyle her yerde keyifli öğünler hazırlayabilirsiniz.