Basit Değişikliklerle Yağ Yakımını Hızlandırın

Basit Değişikliklerle Yağ Yakımını Hızlandırın

Fit görünümlü, sağlıklı ve güçlü bir vücuda ulaşmanın anahtarı kas oranını arttırırken yağ oranını azaltmaktır. Beslenme ve egzersiz rutininizde yapacağınız basit değişikliklerle yağ yakımını hızlandırarak daha fit bir görünüme kavuşabilirsiniz. İşte daha hızlı yağ yakmak için tavsiyeler...

Egzersiz Planınızı Düzenleyin

Kardiyo egzersiz yapılırken daha hızlı nefes alıp verilir. Bu sayede metabolizma hızlanır ve yağ yakımı artar. Egzersiz düzeninizde haftada 2-3 gün, en az 30 dakika olacak şekilde bisiklet, koşu gibi kardiyo çalışmalarına yer vermeniz yağ yakmanızı sağlayacaktır. Ancak daha yoğun kardiyo çalışmaları kas kütlesini azaltabileceği için egzersiz süresi ve sıklığına dikkat etmelisiniz.

Ağırlık çalışmaları sadece kas kütlesi arttırmaya yönelikmiş gibi görünebilir ama kas artışı yağ yakımıyla orantılı olarak gerçekleşir. Kol, bacak, sırt, göğüs ve karın kaslarınız çalıştıkça artan enerji ihtiyacınız, yağ depolarınız yakılarak sağlanır. Ağırlık çalışmalarına çok zorlanmayacağınız az set sayısı ve düşük ağırlıkla başlamalı, ilerleyen antrenmanlarda hem ağırlık hem set arttırmalısınız.

Dengeli ve Düzenli Beslenin

Yağ yakmak için yalnızca egzersiz yapmak yetmez, bu egzersizi mutlaka yeterli ve dengeli beslenmeyle desteklemelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi alırken, tüm besin gruplarını dengeli bir şekilde tüketir ve öğün saatlerini düzene oturtabilirseniz, metabolizmanız hızlanarak daha fazla yağ yakmanızı sağlayacaktır. Metabolizmanızı ateşlemek ve vücudunuzu canlandırmak için gün boyu su içmeyi de ihmal etmeyin.

Karbonhidrat Seçimine Dikkat Edin

Yeterli karbonhidrat almazsanız, vücudunuz ihtiyacı olan enerjiyi ilk olarak kas deponuzdan karşılar. Bu da kas kütleniz azalırken yağ dokunuzun öylece durmasına sebep olur. Bu nedenle yağ yakmak için yeterli karbonhidrat almanız şarttır. Ancak kan şekerini hızla yükselten beyaz un, beyaz ekmek, pirinç, makarna gibi basit karbonhidratlar yerine; bulgur, tam buğday ürünleri, yulaf, kuru baklagiller gibi daha yüksek lif içeriğine sahip ve kan şekerine yavaş etki eden kompleks karbonhidratları tercih etmelisiniz. Bunlara ek olarak şekerli ve işlenmiş ürünlerden kaçınmanız da yağ yakabilmeniz için önemli.

Protein Ağırlıklı Beslenin

Yüksek proteinli besinler kasları korurken yağ yakımını hızlandırır. Beslenmenizde her gün mutlaka protein ağırlıklı ancak az yağlı besinlere yer vermelisiniz. Bunun için süt, yoğurt ve peyniri yağsız olarak tüketebilir, yağ içeriği düşük kuru baklagillerden yararlanabilir ve kırmızı et yerine beyaz et tercih edebilirsiniz.

Sağlıklı pişen et yemekleri genellikle daha uzun sürede ve zahmetle hazırlandığından, insanlar daha kolay hazırlanan, kızartma ağırlıklı ürünleri tercih etme eğilimindedir. Ancak bu pişirme yöntemi proteinin yanında yüksek yağ içerdiğinden yağ yakımını arttırmanın aksine yağ depolanmasına neden olabilir. Yüksek protein ve düşük yağ oranına sahip ta!da! Hazır Tavuk’u tercih edebilir, sandviçten ana yemeğe pratik ve lezzetli öğünler hazırlayabilirsiniz.

ta!da! Hazır Tavuk’la hazırlanan pratik tariflerimizi görmek isterseniz Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.