Beslenmede Yeni Trend: Fonksiyonel Gıda

Beslenmede Yeni Trend: Fonksiyonel Gıda

Son yıllarda sağlıklı yaşam trendlerinde oldukça popüler olan fonksiyonel gıdalar, besleyici özellikleri ile dikkat çekicidir. Bu gıdaların hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu, besin eksikliklerinin önüne geçtiği, ayrıca çocuklarda büyüme ve gelişmeyi desteklediği düşünülür.

Fonksiyonel Gıda Nedir?

Sağlık üzerine olumlu etkileri olan tüm besinler fonksiyonel gıda olarak tanımlanabilir. Fonksiyonel gıdalar geleneksel ve modifiye olmak üzere iki gruba ayrılır. Vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve kalp sağlığına faydalı yağlar içeren besinler; geleneksel fonksiyonel gıdalar grubundadır. Sebzeler, meyveler, tahıllar, kuru baklagiller, yağlı tohumlar, deniz ürünleri, baharatlar ve bitkisel ürünler ise geleneksel kategorisine örnek olabilir. Probiyotik, lif, omega 3, antosiyanin gibi pek çok takviye ile zenginleştirilen ekmek, kahvaltılık tahıllar, süt, yoğurt, meyve suyu çeşitleride modifiye fonksiyonel gıdalardır. Ülkemizde fonksiyonel gıda alanında farklı ürünlere imzasını atan Sankara firması, yüksek oranda antosiyanin içeren Mor Mix ile evde hazırladığınız unlu mamulleri daha sağlıklı hale getirmenize yardımcı olur.

Mor Mix Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Yaban mersini, ahududu, böğürtlen, nar, siyah havuç, vişne gibi; kırmızı, mor, mavi ve siyah bitkilere renk veren antosiyanin, suda çözünen bir pigment çeşididir. Antioksidan özellikleri ile ön plana çıkan antosiyanin, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun enfeksiyonlara karşı mücadelesine yardımcı olur. Karaciğer üzerinde detoks etkisi yaratan bileşen, pek çok hastalığa yakalanma riskini azaltabilir. Antosiyanin içeriği ile fonksiyonel bir gıda olarak kabul edilen Mor Mix, toz formdadır. Mor renkli sebze ve meyvelerden elde edilen antosiyanin pigmenti sayesinde kendine özgü doğal bir renge sahip olan ürün herhangi bir katkı maddesi içermez. Eklendiği besinin tadı ya da kokusunu değiştirmeyen Mor Mix’i una ekleyip ekmek, kurabiye, poğaça, simit, çörek, börek, erişte gibi unlu mamuller hazırlayabilirsiniz. Ayrıca sütlü tatlılara, yoğurt, kefir ve peynire ekleyip besin içeriklerini zenginleştirebilirsiniz. Bunlara ek olarak sos, reçel, köfte, baklava ve daha pek çok farklı üründe Mor Mix’i deneyebilirsiniz.

Türkiye'nin ilk Mor Mix'li sandviçi ta!da! Mor Ekmekli 3 Peynirli Zeytin Ezmeli Sandviç ile ara öğünleri daha keyifli hale getirebilirsiniz. Türkiye genelinde birçok benzin istasyonu ve CarrefourSa marketlerde satışa sunulan sandviç ile artık öğünleriniz daha sağlıklı!