Beslenmenin Sporcular için Önemi

Beslenmenin Sporcular için Önemi

Doğru beslenme, sporcunun başarısını etkileyen faktörlerin başında gelir. Sporcuların, spor öncesi ve sonrası almaları gereken besinlerin başında ise protein vardır. Özellikle kas oluşumunda ve yağ yakımında proteinin yeri önemlidir. Güvenli üretim koşullarında hazırlanan hazır tavuk konservesi gibi pratik besinler, sporcular için gereken proteini sağlar. Hem lezzet olarak hem sağlık için tavuk, en çok tercih edilen yüksek protein kaynağıdır. Alınması gereken protein miktarı kişinin yaptığı spora, yaşına ve cinsiyetine göre de değişiklik gösterir.

Protein Kaynağı Olarak Öne Çıkan Besinler

Güne başlangıç besinleriniz, hem sağlık hem de tüm gün harcayacağınız enerji ve spor performansınız için oldukça önemli. Kahvaltınızda protein değerleri yüksek olan süt, peynir, yumurta gibi besinleri tüketerek bedeniniz için güçlü bir başlangıç yapabilirsiniz. Spor sonrası yüksek protein alımı, kasların toparlanması, hücre yenilenmesi için önemli. Özellikle tavuk eti, sporcular için sıklıkla tavsiye edilen bir protein deposudur. Beklemeden, hızlıca tüketebileceğiniz pratik ve lezzetli hazır tavuk konservesi, spor sonrası protein ihtiyacı için oldukça ideal. Hazır tavuk konservesini Migros mağazalarından ya da ta!da! üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

Proteinin Sporcu İçin Faydaları

·      Günlük alması gereken miktarda protein alan sporcunun enerjisi yüksek olur.

·      Sporcunun uzun süre tok kalmasını sağlayarak fazla kalori alımının önüne geçer.

·      Spor sonrası olası kas ağrılarının kısa sürede ve hafif atlatılmasını sağlar.

·      Kas oluşumunu hızlandırır, vücudun daha güçlü ve fit olmasını kolaylaştırır.

·      Bakterilere ve virüslere karşı vücut direncini güçlendirir.

·      Genç sporcuların vücutlarının büyümesini, gelişimini destekler.

Sporcunun Günlük Protein İhtiyacı

Sporcular, spor yapmayan kişilere göre daha yüksek protein içeren besinlere ihtiyaç duyar. Sıradan bir insana sağlık için gereken protein ihtiyacı günlük ortalama 0.8g/kg’dır. Sporcular için bu miktar biraz daha artar. Sporun şiddetine ve türüne, bireyin amacına, yaşına, cinsiyetine göre alınması gereken protein miktarında farklılıklar olabilir. Ancak yetişkin bir sporcunun, günlük minimum 1.2/2.0 g/kg protein alması tavsiye edilir. Zedelenme, sakatlanma gibi durumlarda ya da kilo verme, kilo alma durumlarında vücudun alması gereken protein ihtiyacında değişiklik olabilir.

Filmleri izlerken acıktığınızda ta!da Glutensiz Ekmek Cipsi yanınızda olsun.

Spor yaparken gücünü beslenmesinden alanların yardımına ta!da yüksek proteinli ürünler koşar.