Bolu Yedigöller Kamp Rehberi

Bolu Yedigöller Kamp Rehberi

Büyükgöl, Seringöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Deringöl, Nazlıgöl ve İncegöl’ü bir arada görebileceğiniz Yedigöller, sonbahar renkleriyle buluşunca nefes kesici bir hale bürünüyor. Oksijeninin bolluğu ve manzarasıyla hiç ayrılmak istemeyeceğiniz Yedigöller’de kamp yapmak ise gerçekten harika bir deneyim. Sizin için Bolu/Yedigöller kamp rehberi hazırladık. İyi okumalar.

 

Yedigöller Milli Parkı, Bolu’nun kuzey kısmında ve 900 metre rakımda bulunuyor. Yürüyüş yolları, bungalow'lar, kamp ve karavan alanları da milli parkın içinde bulunuyor. Göllerin çevresinde bulunan trekking rotasını takip ettiğinizde Gülen Kayalar, Dilek Çeşmesi, Pisagor Ağacı ve birkaç farklı şelale görebilirsiniz.

 

Yedigöller’e Nasıl Gidilir?

 

Yedigöller’e asfalt yollarla oldukça rahat bir şekilde ulaşım mevcut. Ankara-İstanbul yolundaki Yeniçağ yol ayrımından dönmelisiniz. Bolu-Yeniçağ çıkışından sonra Bolu–Gerede yoluna girerek Yedigöller tabelasını görünce dönüp rahatça Yedigöller’e ulaşabilirsiniz.

 

Yedigöller’de Kamp Yapmak

 

Yedigöller’de kamp için sadece belli bölgelere izin veriliyor. Deringöl ve Büyükgöl arasında bulunan geniş alanda kamp kurabilirsiniz. Kamp ücreti çadır başına öğrenciler için 12.5 TL, siviller içinse 25 TL olarak belirlenmiş. Yedigöller’de yiyecek satılan bir adet büfe de bulunuyor. Pek fazla alternatif olmasa da ihtiyaçlarınızı buradan karşılayabilirsiniz. İçecek su için ise Yedigöller’in pek çok yerinde su içebileceğiniz çeşmeler bulunuyor.

 

Kamp yapmak konusunda aslında birçok kişi güvenlikten endişe eder. Fakat Yedigöller’de kamp konusunda endişelenmenize gerek yok. Son derece güvenli ve huzurlu bir ortam mevcut. Yedigöller’e giderken hafta içi gitmeye özen göstermelisiniz. Çünkü, hafta sonlarında günübirlik olacak şekilde birçok insan geldiğinden yeterince sakin bir ortam bulamayabilirsiniz.

 

Yedigöller’e kamp yapmak için gidiyorsanız, yanınıza muhakkak çadırınızın altına sermek için muşamba almalı ve de çadırınızın yağmura dayanıklı olmasına da özen göstermelisiniz. Çünkü Yedigöller’e sık sık ve şiddetli biçimde yağmur yağar.

 

Ayrıca Yedigöller’de gündüzleri ateş yakmanıza izin verilmiyor. Geceleri ise yerde ateş yakmak yasak, ama variller içerisinde çok dikkatli olmak koşuluyla geceleri ateş yakılabiliyor. Özel aracınız ile gidiyorsanız kuru çıra ve odun götürebilirsiniz. Eğer araçsız gidiyorsanız Yedigöller’deki marketten kolaylıkla odun bulabilirsiniz.

 

Yedigöller’de ateş yakmanın sabahları tamamen ve geceleri de büyük ölçüde yasak olması, özellikle yiyecek pişirmek için çok büyük bir sıkıntı oluşturabiliyor. Bu sorunu ise ta!da! 8 saatlik rasyon paketleri ile kolayca çözebilirsiniz. Etli, etsiz ve tavuklu olmak üzere üç çeşidi bulunan 8 saatlik rasyon paketlerinin içerisinde aynı zamanda alevsiz ısıtıcı kiti de bulunuyor. Bu paketlerle ateş yakamama sorununuda çözebilir ve harika bir ortamda sorunsuz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz.

Sırt çantalarınız hazırsa ta!da outdoor yemeklerine göz atıp midenizi düşünme zamanı!