Bulgur Pilavının Az Bilinen Tarihi

Bulgur Pilavının Az Bilinen Tarihi

Bulgur insanlar tarafından ilk işlenen gıda maddelerinden biridir. Tarihi 4 bin yıl öncesine kadar dayanan bulgur, günümüze dek pek çok uygarlık tarafından temel besin maddesi olarak kullanılmıştır. MÖ 2800 civarında Çin İmparatorluğu’nda bulgurun ham maddesi olan buğday; arpa, darı, soya fasulyesi ve pirinç ile birlikte beş kutsal bitkiden biri olarak görülmüştür.

Anadolu kültüründe önemli bir yere sahip olan bulgur, yazılı kaynaklara göre Türkiye’de ilk kez fabrikasyon yöntemlerle üretilmiştir. Bu üretim 1. Dünya Savaşı sırasında ordunun gıda ihtiyacını karşılamak için Rıza Küçükoğlu tarafından kurulan fabrikada yapılmıştır.

Bulgurun Türk Mutfağındaki Yeri

Bulgur ana öğün ya da et ve sebze yemeklerinin yanında destekleyici olarak sıklıkla tüketilen bir besindir. Besleyici, doyurucu, lezzetli ve ekonomiktir. Mutfağın önemli bir parçası olmasının yanı sıra Türk folklorunda da yerini almıştır. Manilerde, atasözlerinde ve türkülerde bulgura yer verilir.

Bulgurun Besin Değerleri

Bulgur besin değeri açısından oldukça zengindir. Pirinç ve makarnaya kıyasla yüksek miktarda B vitamini ve posa içerir. Bunun yanı sıra içeriğinde bulunan lipid kalp hastalıklarını engellemeye yardımcı olur. Pirince göre daha düşük enerji değerine sahip olan bulgur, içeriğindeki posa sayesinde dengeli bir şekilde kana karışır ve glisemik indeksi düşürür.

Bulgur Pilavının Çeşitleri

İnce ya da kalın bulgurla farklı tarifler hazırlanabilir. Sevilerek tüketilen kısır, ince bulgur kullanılarak yapılır. İnce bulgurun kullanılmadan önce pişirilmesi gerekmez, yumuşaması için sadece suda bekletilerek de tüketilebilir. Pilavlık kalın bulgur, ülkemizde sıklıkla tercih edilir. Sade şekilde hazırlanabileceği gibi sebzeli, etli, hindili, nohutlu, mercimekli, domatesli olarak da yapılabilir.

Canınız bulgur pilavı çekiyor ancak hazırlamak için vakit bulamıyorsanız tüketime hazır bulgur pilavı çeşitlerimizi ta!da! ürünleri arasında bulabilirsiniz. Pratik, lezzetli ve güvenli üretim ile sofralarınıza ulaştırdığımız ta!da! Sebzeli Bulgur Pilavı ve ta!da! Hindili Bulgur Pilavı’nı tüm Migros’lardan ve ta!da! Store’dan şimdi satın alabilirsiniz.

Kaynak:

Şeren Karakuş, S., Küçükkömürler, S., & Ekmen, Z. (2007). Türk Kültüründe Bulgur. Uluslararası Asya ve Kuzey Afrika Çalışmaları Kongresi38, 10-15.