Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalarının Tüketmesi Gereken Ürünler Nelerdir?

Çölyak Hastalığı Nedir? Çölyak Hastalarının Tüketmesi Gereken Ürünler Nelerdir?

May 3, 2021

Buğday, arpa, çavdar gibi tahıl ürünlerinde bulunan gluten proteinine karşı vücut bağışıklık sisteminin alerjik bir tepkisi olarak tanımlanabilen çölyak hastalığı, genellikle 1 yaşından sonra gluten içeren besinlerin tüketilmesi ile kendini gösterir.

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Çölyak hastaları, gluten içeren besinler tükettiğinde, ince bağırsaklardaki bağışıklık hücreleri bu proteini yabancı olarak algılar ve ince bağırsağa saldırır. Zamanla bu saldırılar ince bağırsak iç yüzeyinde hasarlara neden olur ve bazı besin maddelerinin emilimini engeller. Çölyak hastalığı belirtileri yetişkinlerde ve çocuklarda farklılık gösterir.

Yetişkinlerde görülen belirtiler:

· İshal, kilo kaybı

· Yorgunluk ve baş ağrısı

· Karın ağrısı, kabızlık, şişkinlik, mide bulantısı, kusma ve gaz gibi sindirim sistemi bozuklukları

· Genellikle demir eksikliğinden kaynaklanan anemi

· Osteoporoz veya osteomalazi gibi kemik hastalıkları

· Kaşıntılı, sulanmış deri döküntüsü (dermatit herpetiformis)

· Ağız ülserleri

· El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi

· Denge problemleri

· Eklem ağrısı

· Dalağın işleyişinde azalma (hiposplenizm)

Çocuklarda görülen belirtiler:

· Mide bulantısı ve kusma, ishal, şişmiş göbek, kabızlık, gaz, kötü kokulu dışkı gibi sindirim sistemi problemleri

· Büyüme ve gelişme geriliği (kısa boy, ergenliğe girmede gecikme)

· Diş minesinde hasar

· Kilo kaybı ve anemi

· Sinirlilik ve baş ağrısı

· Hiperaktivite bozukluğuna bağlı dikkat eksiklikleri

· Öğrenmede güçlük çekme

· Kas koordinasyonunda bozukluklar

Çölyak Hastalığında Beslenme

Çölyak hastalığının ilaçla ya da cerrahi işlemle tedavisi mümkün değildir. Tek tedavi yolu gluten içeren besinlerin diyetten tamamen çıkarılmasıdır. Glutensiz diyet ince bağırsakta emilimi sağlayan kıvrımların iyileşmesini sağlar ve emilim bozukluğuna bağlı olarak gelişen semptomların azalmasına yardımcı olur. Glutensiz bir diyet sürdürmek kolay değildir. Neyse ki, ülkemizde birçok belediye çölyak hastalığı farkındalığını desteklemek amacıyla glutensiz ürün dağıtımı yapmaktadır. Glutensiz beslenme aynı zamanda sağlıklı beslenmek ve fit bir vücuda sahip olmak isteyenlerin de başvurduğu bir diyet şeklidir. Son yıllarda yükselen bir trend olan glutensiz beslenme, başta sporcular olmak üzere formunu korumak isteyen pek çok kişi tarafından uygulanır.

Glutensiz diyet için özel olarak hazırlanan glutensiz tatlı, ekmek, kraker, makarna gibi tüm glutensiz ürünlere ta!da! ayrıcalığı ile sahip olabilirsiniz. Çölyak hastaları ile gluten intoleransı olan ya da sağlıklı beslenmek isteyenlere uygun; Celiaac UK tarafından onaylanan ta!da! glutensiz ürünler, tüm Migros alışveriş merkezleri ve store.tada.com.tr’de uygun fiyatlarla satışta!