Engelleri Birlikte Aşalım

Engelleri Birlikte Aşalım

Engelleri Birlikte Aşalım

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca engelli insan var. Engelli bireyler, herkes gibi eşit şartlarda yaşamayı hak ediyor ama ne yazık ki çoğu bu haklarından mahrum bırakılabiliyor. Çoğu birey, hem aileleri hem de toplumun diğer kesimleri tarafından baskı altında tutulabiliyor. Aslında yapmamız gereken onlara elimizden geldiğince hem maddi hem de manevi anlamda deste olmak; onları bilmek, görmek ve anlamak. Tüm bunlar gerçekleştiğinde hayat daha yaşanılabilir bir yer olacak.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Dünya Engelliler Günü aslında yeni yeni duyulsa da tarihi 1992yılına dayanıyor. Birleşmiş Milletler, 1992 yılından beri 3 Aralık tarihini Dünya Engelliler Günü olarak kutluyor. Bir farkındalık günü olan ve uluslararası anlamda öneme sahip olan bugünde dünya çapında çok büyük organizasyonlar yapılıyor. Aynı zamanda her yıl, bu önemli ve değerli tarih için farklı temalarda belirleniyor.

Ülkemizde Engelli Vatandaşlarımızın Yaşadıkları Zorluklar

Çoğu insan duyarlı olsa da ülkemizdeki engelli vatandaşlarımız günlük hayatlarında birçok sorunla, birçok zorlukla karşı karşıya bırakılıyor. Aslında hepimiz gibi eşit şartlarda yaşamaya hakkı olan engelli bireyler öncelikle aileleri tarafından sosyal yaşamdan uzak tutulabiliyor. Aile faktörünün yanı sıra engelli vatandaşlarımız çevrelerindeki diğer insanlar tarafından da sosyal yaşamdan uzaklaştırılabiliyor.

TESYEV Derneği ve ta!da! - SahureHanım Güçlerini Birleştiriyor!

Engelli bireylere karşı çoğu zaman duyarsızlıklarla karşılaşsak da onları gören, onları bilen ve tanıyan birçok insan, birçok kurum ve kuruluş bulunuyor. Bunlardan biri de TESYEV. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı, 1999 yılında kuruldu. Engelli bireylerin sorunlarını yakından takip eden vakıf, onların seslerini duyurmak için de büyük çabalar gösteriyor.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında ta!da! ve Sahure Hanım olarak TESYEV aracılığıyla iki engelli öğrencimizin 2020-2021 eğitim-öğretim yılında eğitim masraflarını karşılıyoruz.

İyilik bulaşıcıdır diyor; tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Onları görelim, herkes gibi olduklarını ve eşit haklara sahip olmaları gerektiğini bilelim. Dünyayı, onlar için yaşanır bir yer hâline hep beraber getirebiliriz. Gelin, engelleri birlikte aşalım!

Sahure Hanım'a TESYEV beraberliğinde destek olmak için Türk kahvelerine göz atın!