Genç Bir Görünüm için Nasıl Beslenilmeli?

Genç Bir Görünüm için Nasıl Beslenilmeli?

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak olduğunuzdan daha genç görünmenizi sağlayabilir. Yeterli ve dengeli beslenme programı ile ideal kilonuza ulaşabilir, düzenli antrenmanlarla vücut kaslarınızın formunu korumasına yardımcı olabilirsiniz. Günlük aldığınız kalori miktarı ile harcadığınız kalori arasında denge sağlayarak formunuzu koruyabilirsiniz. Beslenme programınıza anti-aging, yani yaşlanmayı geciktirici vitamin ve mineralleri içeren besinler ekleyerek genç kalmanın sırrını keşfedebilirsiniz. Aynı zamanda besinlerin vitamin ve mineral kayıplarını minimuma indiren pişirme tekniklerini kullanmalısınız. Yemeklerinizi buharda, fırında, ızgarada ya da haşlama şeklinde pişirerek antioksidan bileşen kaybını önleyebilirsiniz.

Evde yemek yapmaya vaktiniz yoksa ya da hazırlamak sizi zorluyorsa ta!da ev yemeği çeşitlerini inceleyebilir, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için sağlıklı öğünler hazırlayabilirsiniz. Peki pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde, canlı bakan gözlere ve iyi çalışan bir vücuda sahip olmanızı destekleyen besinler neler? Birlikte inceleyelim…

Taze Sebze ve Meyveler

C vitamini, güçlü antioksidan özellikleri sayesinde cilt hücrelerinin yenilenmesinde ve cilt yapısını destekleyen kolajen sentezinde önemli bir rol oynar. Taze sebze ve meyveler C vitamini başta olmak üzere A vitamini ve resveratrol gibi diğer antioksidan bileşenler açısından zengin besinlerdir. Beslenme programınıza ıspanak, marul, maydanoz, roka gibi yeşil yapraklı ve havuç, turp, karalâhana, brokoli, şalgam, pancar, karnabahar, kabak gibi sebzeleri ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda çilek, böğürtlen, elma, muz, portakal, greyfurt, kavun ve karpuz ile öğünlerinizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Yağlı Tohumlar

Ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, kaju, Antep fıstığı gibi yağlı tohumlar, yaşlanma karşıtı etkileriyle ön plana çıkar. Magnezyum, selenyum, bakır, çinko mineralleri ile E ve A vitaminleri açısından zengin olan bu besinleri günlük kalori alımına dikkat ederek öğünlerinize ekleyebilir, iltihabı önleyici güçlerinden de faydalanabilirsiniz.

Balık

Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilmesinden sorumlu temel yağ asitleri ve antioksidanlar içeren balık, özellikle omega 3 yağ asidi ve D vitamininden zengindir. Bu bileşenler cilt hücrelerinin beslenmesine ve özellikle kolajen kalitesinin iyileşmesine destek olur. Beslenme programınıza haftada 2-3 kez balık ekleyerek yüz çizgilerinde azalmaya yardımcı olabilir; genç ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşabilirsiniz.

Yoğurt

Yüksek oranda protein içeren yoğurt, yeni cilt hücresi sentezinde ve hasar gören hücrelerin onarımında destekleyicidir. Düşük kalorisi sayesinde formunuzu korumaya da yardımcı olan fermente besin, bağırsakların düzenli çalışmasında da etkili bir rol oynar. Kalsiyum ve fosfor mineralleri ile B kompleks vitaminleri açısından zengin olan yoğurt, göz çevresindeki kırışıklık ve ince çizgilerin azalmasına yardımcı olabilir.