Glutensiz Gıdaların Ambalajlarındaki Simgelerin Anlamlarını Biliyor musunuz?

Glutensiz Gıdaların Ambalajlarındaki Simgelerin Anlamlarını Biliyor musunuz?

Çölyak hastaları ve glüten intoleransına sahip olanlar için büyük bir öneme sahip glütensiz ürünlere ulaşmak her zaman kolay olmayabilir. ta!da! glütensiz ürünler için özel olarak kurduğu fabrikada atıştırmalık lezzetler üretir. Glütensiz ürünlerin, glüten içeren ürünlerden üst ve alt yapısı ile farklı kurgulanmış bir fabrikada üretilmesi özellikle çölyak hastaları için büyük önem taşır. Küçük bir glüten maruziyeti bile çölyak hastalarının hastalanmasına sebep olabilir. Satın aldığınız glütensiz ürünlerin, güvenilir bir sertifika ile belgelenmesi gıdaları güvenle tüketebileceğiniz anlamına gelir.

Glüten İntoleransı ve Çölyak Hastalığı Farkları

Çölyak hastalığı ve glüten duyarlılığı olarak da bilinen glüten intoleransı sıklıkla karıştırılır. Çölyak hastalığı incebağırsağın emiliminde sorun olmasından kaynaklı, hayat boyu süren bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Glüten intoleransı ise bir tür besin alerjisidir ve doğru beslenme ile zamanla ortadan kaybolabilir. Çölyak hastalığını teşhis etmek için kan testi ve bağırsak biyopsisi yapılır. Glüten intoleransı teşhisinde kişinin hikayesi önemlidir ve gıda alerji testleri ile test edilebilir. Çölyak hastaları glüten tükettiğinde çok ciddi reaksiyonlara sebep olabilir. Bu yüzden çapraz bulaşma riski nedeni ile glüten içeren gıdalarla aynı üretim tesisinde üretilen gıdaları tüketmeleri bile tehlikelidir. Glüten intoleransı olan kişilerde şikayetler daha hafiftir.

Glütensiz Ürünlerde Sertifika Neden Önemli?

ta!da! glütensiz ürünler 2 farklı sertifika ile güvenilirliğini belgeler. İngiltere’den alınan Coeliac UK glütensiz sertifikası dünyada kabul görmüş bir sertifikadır. ta!da! glütensiz atıştırmalıklar Türkiye’deki ilk glüten free BRC belgesine sahiptir. Bu iki sertifika, ürünlerin, glüten içeren ürünlerden farklı bir bantta üretildiğini ve eser miktarda bile glüten içermediğini kanıtlar.

Artık glütensiz ürünlere ulaşmak çok kolay! ta!da! glütensiz atıştırmalıkları Migros marketlerden ya da ta!da! üzerinden satın alabilirsiniz. En beğendiğiniz atıştırmalıkları hemen satın alın ve ara öğünlerde glütensiz seçenekleri gönül rahatlığıyla tüketin.