Her Derde Deva Kış Çayları

Her Derde Deva Kış Çayları

Soğuk havalarda hastalıklara yakalanmamak ve mikroplara karşı dirençli olabilmek için sağlıklı ve dengeli beslenmek büyük önem taşır. Beslenmenin yanında gıda takviyesi gibi düşünebileceğiniz kış çayları bu konuda sizleri mükemmel bir şekilde destekler. Zengin antioksidan ve uçucu yağlar içeren bitkilerle hazırlanan bağışıklık güçlendirici kış çayları için neredeyse her derde deva denilebilir.

Boğaz Ağrısı ve Öksürük İçin Kış Çayları

Adaçayı ve ekinezya kullanılarak hazırlanan çayların boğaz ağrısı şikayetlerini geçirdiğini gösteren çalışmalar mevcut. Hatta bu bitkilerin lokal antiseptik ilaçlardan bile daha etkili olduğu söylenebilir. Yine iltihap önleyici özelliği ile bilinen naneyle de hazırlayabileceğiniz nane çayı boğaz şişliğini rahatlatıcı etkiye sahiptir. Papatya da çay olarak tüketildiğinde hem boğaz ağrısı şikayetlerini giderir hem de sakinleştirici etkisiyle stres yönetiminde size yardımcı olur.

Enfeksiyon ve Soğuk Algınlığına İyi Gelen Çaylar

Kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığı şikayetleri için değerli içeriklere sahip bitkilerle hazırlayabileceğiniz çaylar vücudun savunma mekanizmasını destekler. Hastalık ajanlarına karşı bağışıklığınızı kuvvetlendirip sizi enfeksiyona karşı korur. Bunun için manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum, C vitamini ve demir açısından zengin zencefilin içerisinde bulunduğu bir kış çayı tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Ihlamur da yüksek antioksidan içeriği ile bağışıklık dostudur. Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıklarda tercih edilir. Semptomlar görülmeye başladığında tüketmeniz çok daha etkili olmasını sağlayabilir. Limon ile birlikte tüketildiğinde bağışıklığı destekleyici etkisi daha da artar. Bal ile birlikte tüketildiğinde ise boğaz bölgesindeki problemlerin yatıştırılmasını kolaylaştırır.

Birçok yararı olan bitki çaylarının fazla tüketildiğinde zararlarının da olabileceği unutulmamalıdır. Bu nedenle bitkisel çayların günde iki fincandan fazla tüketilmesi tavsiye edilmez. Ayrıca rutin ilaç kullanımı mevcut ise bir hekime danışmadan tüketmemeniz önerilir.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/osman-muftuoglu/grip-ve-nezle-icin-5-faydali-cay-41390843

https://www.cnnturk.com/saglik/kis-caylari-dogru-tuketilmeli?page=5

https://www.medicalpark.com.tr/ihlamurun-faydalari/hg-2470#2

Biraz da çaya keyif katmak için yanında bir kurabiye almaz mıydınız?