Her Geçen Gün Popülerleşen Glutensiz Gıdalar

Her Geçen Gün Popülerleşen Glutensiz Gıdalar

Bitkisel proteinlerden biri olan gluten, son yılların önemli beslenme trendlerine adını veriyor. Glutensiz beslenme ve glutensiz gıdalar, her geçen gün daha fazla rafları dolduruyor. Paketlerde görülen "gluten içermez" yazısı birçok kişi için seçim kriteri oluyor. Ancak yine de hala gluten içermeyen lezzetli ürünlere ulaşmak o kadar kolay olmuyor. Birçok paketli glutensiz ürünün satış ağı hala çok geniş değil ve maalesef fiyatlar ulaşılabilir düzeyin üstünde yer alıyor.

Glutensiz Gıdalarla Tanışın

Sindirim sorunları, baş ağrısı ve gaz gibi sorunlara neden olabilen glutenden uzak durmak için glutensiz beslenmeyi tercih edebilirsiniz. İçerisinde doğası gereği gluten bulunmayan birçok gıda sayılıyor. Karalahana, maydanoz, kabak, ıspanak, brokoli, mantar, sarımsak, soğan, domates, patlıcan, kayısı, avokado, limon, kavun, ananas, kuru erik, karabuğday, pirinç, darı, et, tavuk, balık, süt, peynir, yoğurt, nohut, mercimek, fasulye, kuru börülce, chia, kinoa, soya eti, patates, mısır, badem, kestane, keçiboynuzu gibi gıdalarda gluten yer almıyor. Piyasada gluten içermeyen unlar, makarnalar ve şehriyeler de bulunabiliyor.  

Reçetelerde Glutensiz İçerik Bulmak Zor

Bu kadar çok glutensiz ürün olmasına ve yaygın olarak intoleransa rastlanmasına rağmen, hazır yiyeceklerin birçoğunda un gibi gluten içeren katkılar kullanılıyor. Gluten hassasiyeti olanlar, bu gıdalardan tükettiğinde geçici rahatsızlıklar yaşarken çölyak hastaları için ciddi problemler oluşabiliyor. Restoran menülerindeki yemeklerin reçetelerinde de glutenli ürünler sıklıkla kullanılıyor. Örneğin normalde sebzelerin doğası gereği, gluten içermemesi gereken bir sebze yemeği, unla meyanelendiğinde gluten ortaya çıkıyor. Bu nedenle glutensiz beslenen kişiler özellikle kafe ve restoranlarda yemek seçerken bir hayli zorlanıyor.

Pratik ve Leziz Glutensiz Alternatifler

Yemekte hem pratik hem de lezzetli çözümler sunan ta!da! yeni atıştırmalık serisiyle glutensiz beslenenlerin seçimi oluyor. Glutensiz grissini çeşitlerinden krakerlere, kurabiyelerden glutensiz biscotti alternatiflerine kadar birçok ürün bulunduran ta!da!, sizlere atıştırmalık yiyecekler hazırlıyor. Canınız atıştırmalık çektiğinde gluten içeriği olmayan gevrekleri store.tada.com.tr adresinde bulabilir; yolculuklarda, gün içinde acıktığınızda yanınıza ta!da! ürünlerini alabilirsiniz. Özel paketi ile açılana dek tazeliğini koruyan ta!da! glutensiz ürün çeşitleri, sizleri glutensiz gıdada lezzet aramaktan kurtarıyor. Lezzetten ödün vermeyen paketler, glutensiz beslenmenin de lezzetli olabileceğini ispat ediyor. Onları çantanıza atabilir, gün boyu güvenle tüketebilirsiniz. İçiniz rahat olsun diye özenle hazırlanan ta!da! glutensiz ürünleri doyasıya yiyebilir, acıktığınızda açlığınızı yatıştırabilirsiniz.