İçgüdüsel Beslenme ve İlkeleri

İçgüdüsel Beslenme ve İlkeleri

Sağlıklı birbeslenme tarzı edinerek ve istediklerinizi yiyerek kilo verebileceğinizibiliyor musunuz? İçgüdüsel beslenme yöntemiyle bunu kolaylıkla başarabilirsiniz.

İçgüdüsel Beslenme Nedir?

İçgüdüselbeslenme, yiyeceklerinizi kısıtlayarak tüketmenin ve bu şekilde kilo vermeyeçalışmanın sağlıksız bir yöntem olduğunu savunan bir yöntemdir. Bu yönteme göreşeker tüketmemek, hamur işi yiyeceklerden uzak durmak şeklindeki önerilergereksizdir. Bu yönüyle içgüdüsel beslenme yönteminin diyet kavramına karşıolduğu söylenebilir.

İçgüdüselbeslenmeye göre insan kendi vücudunun ihtiyaçlarına göre hareket etmelidir. Buyönteme göre vücudunuz ihtiyacı olan yiyecekleri ve bu yiyecekleri tüketeceğizamanı içgüdüsel olarak anlayabilir. Böylece fazla kilolarınızdan daha çabukkurtulabilirsiniz. Birtakım yiyecekleri kısıtlayarak beslenmeniz ve diyetyöntemleri uygulamanız ise yeme bozuklukları yaşamanıza yol açabilir.

İçgüdüsel BeslenmePrensipleri Nelerdir?

İçgüdüselbeslenmenin bazı temel prensipleri vardır. İşte, bu sıra dışı prensipler:

  • Diyeti     Tamamen Reddetmek

İçgüdüselbeslenme yöntemine göre bütün diyetler sağlıksız. Ayrıca, hiçbir diyet kilovermenize gerçekten yardımcı olmaz.

  • Açlığa     Kulak Vermek

İçgüdüselbeslenme yalnızca acıktığınızı hissettiğiniz zaman yemek yemeniz gerektiğinisavunur. Acıkmadan bir şeyler tüketmeniz, normalden daha fazla yemenize nedenolur.

  • Tokluk     Hissine Saygı Duymak

Doyduğunuzuhissettiğinizde bir şeyler yemeyi bırakmalısınız. Fazla yemek vücudunuzun boşayorulmasına yol açar.

  • Yiyeceklerle     Dost Olmak

Yemekleridüşman değil, dost olarak görmelisiniz. Canınız ne istiyorsa onu yemelisiniz.Vücudunuz hangi yiyeceğe ihtiyacınız olduğunu hisseder.

  • Lezzetli     Yiyecekler Yemekten Kaçınmamak

Diyetlergenellikle tatsız, tuzsuz yiyeceklerle beslenmenizi tavsiye eder. Ancak,lezzetli yiyecekler tüketmeniz daha hızlı tokluk hissi yaşamanızı sağlar.

  • Duygusal     Nedenlerden Dolayı Yemeğe Yönelmemek

Duygusalsorunlarınızı yemek yiyerek çözmeye çalışmayın. Bunun yerine yürüyüş yapmayıveya  hobilerinize daha fazla zaman ayırmayı deneyebilirsiniz.

Son olarak,içgüdüsel beslenme yöntemine göre vücudunuzu olduğu gibi sevmeniz, hoşlandığınızfiziksel aktivitelere zaman ayırmanız ve sağlığınızı asla geri plana atmamanızgerektiğini unutmamalısınız. İçgüdüsel beslenme ilkeleriyle daha mutlu vesağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz.

İçgüdüsel beslenme yöntemiyle açlığınıza yeterince kulak verdiyseniz atıştırmalıklarımız her zaman yanınızda!