İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İsteyenler İçin İpuçları

İş Yerinde Sağlıklı Beslenmek İsteyenler İçin İpuçları

Yoğun iş yaşamı, sağlıklı bir beslenme planı uygulamayı zorlaştıran unsurlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. İş yerlerinde sağlıklı beslenmek isteyen, koronavirüs döneminde ofiste çalışan ya da toplu alanlarda bulunmak istemeyen kişiler için seçenekler ise oldukça kısıtlı. Oysaki bu gibi durumlar için evde pratik olarak hazırlanabilecek bazı tariflerle sağlıklı bir beslenme planı oluşturmak mümkün. İşte iş yerinde sağlıklı beslenme ipuçları...

 

Evde Pratik Tarifler Hazırlayarak Öğle Aranızı Lezzetlendirin

Evde bir önceki akşamdan hazırlayarak ertesi gün iş yerinize götürebileceğiniz sağlıklı öğünler oluşturabilirsiniz. Eğer her gün yemek yapmak size göre değilse pazar günleri birkaç saatinizi ayırarak ön pişirme veya pişirip dondurma gibi işlemlerle bir haftalık yemek hazırlığı da yapabilirsiniz. Hazırladığınız öğünlerin sebze, meyve, süt ve ürünleri, protein ve tahıl gibi besin gruplarından en az bir öge içermesine dikkat ederek sağlıklı bir beslenme planı uygulayabilirsiniz. İşte, birkaç öğle arası menüsü örneği:

Menü 1: Tam tahıllı tost ekmeği arasında beyaz peynirli ve salatalıklı sandviç, salata ve ayran

Menü 2: Tavuklu göbek marul salatası

Menü 3: Mevsim sebzeleri ile hazırlanmış türlü, tam tahıllı ekmek ve yoğurt

Menü 4: Haşlanmış patates, ızgara tavuk göğsü ve ayran

Hazırladığınız ana öğünlere ek olarak sabah mesaisi ve öğleden sonra mesaisi için yanınıza ara öğünler de almanızda fayda var. En sağlıklı ara öğün seçenekleri arasında yüksek lif, vitamin ve mineral içeren taze meyveler, kuru yemişler ve sağlıklı kurubaklagil nohuttan yapılan sade leblebi değerlendirebileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor.

 

ta!da! Sağlıklı Hazır Yemek Alternatiflerinden Yararlanın

Yukarıdaki gibi bazı pratik tarifleri evinizde hazırlayıp iş yerinize götürerek işte de sağlıklı beslenmeniz mümkün. Fakat evde bunları hazırlamaya vaktiniz yoksa veya mutfakla aranız pek de iyi değilse ev yemeği tadında koruyucu ve katkı maddesi içermeyen hazır yemek çeşitlerine yönelebilirsiniz. ta!da! olarak sizlere anne elinden çıkmışçasına lezzetli ve sağlıklı olan ve sadece açılarak tüketilen yemekler hazırladık. Zeytinyağlı taze fasulye ve zeytinyağlı mercimekli enginar gibi sağlıklı hazır yemek çeşitlerimizi tercih ederek bunları kolaylıkla çantanıza atabilir, iş yerinde öğle arası ne yiyeceğim diye düşünme derdinden kurtulabilirsiniz. Ayıklama,pişirme, başında bekleme gibi zahmetlere katlanmadan hazır olarak alıp hemen tüketebileceğiniz bu yemekler mevsiminde toplanan taze sebzeler kullanılarak özenle üretiliyor ve üretim aşamasında hiçbir katkı maddesine yer verilmiyor.Size düşen ise hazır ve sağlıklı öğününüzü çantanızdan çıkarıp açtıktan sonra afiyetle tüketmek!