İstanbul’da Doğa ile Buluşabileceğiniz Yerler Listesi!

İstanbul’da Doğa ile Buluşabileceğiniz Yerler Listesi!

İstanbul’un güzelliği, tarihi, denizi, Boğaz Köprüsü bir yana; trafiği, keşmekeşi, gürültüsü ve kalabalığı öbür yana… Pek çoğumuz İstanbul’u seviyor olsak da, zaman zaman trafiğinden ve gürültüsünden kaçmak istiyoruz. Peki, kendimizi doğanın kollarına bırakmak için İstanbul’da nerelere gidebiliriz? İşte bu kadim şehirde doğa ile buluşabileceğiniz yerler…

Belgrad Ormanı

İstanbul Avrupa yakasında, şehrin orta yerinde tam 5400hektarlık ormanlık bir alana sahip olan Belgrad Ormanı, hem piknik hem de spor yapmayı sevenler için ideal. Günün her saatinde yürüyen ya da koşan spor severlerle karşılabileceğiniz Belgrad Ormanı, Çatalca yarımadasının doğusunda yer alıyor. Aracınızla giderken Maslak-Sarıyer istikametinde ilerleyip, Tarabya sapağından U dönüşü yaptıktan sonra Bahçeköy tabelalarını takip etmeniz yeterli. Toplu taşıma ile gitmeyi planlıyorsanız otobüsle de ulaşabilirsiniz.

Kaymakdonduran Ormanı

Anadolu yakasının adeta gizli cenneti olan Kaymakdonduran Ormanı, Beykoz’daki Akbaba Köyü üzerinde bulunuyor. Hem piknik hem de yürüyüş için mükemmel bir seçim olan bu orman, İstanbul’un en sakin mesire yerlerinden biri. Otobüs ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz ormana, aracınızla gitmek istiyorsanız Beykoz’a ulaştıktan sonra Aşağı Elmalı Köyü’nün girişinden sola dönebilirsiniz. Bu pikniği daha keyifli hale getirmek için ta!da!’nın ev yemekleri tadındaki lezzetlerini de yanınıza almayı unutmayın.

Aydos Ormanı

Anadolu yakasında, Sancaktepe’de bulunan Aydos Ormanı’nda göl kenarında yürüyüş yapabilir, mangal yakabilir, balık tutabilir ve doğayla iç içe sakin bir gün geçirebilirsiniz. Aydos ormanına hem minibüs hem de otobüslerle gidebilirsiniz. Aracınızla gitmek için Sultanbeyli-Yakacık yönünde ilerleyip tabelaları takip etmeniz yeterli.

Emirgan Korusu

Sarıyer’de yer alan Emirgan Korusu’ndaki köşklerde, laleler arasında, Boğaz manzarasına karşı kahvaltı yapmaya ne dersiniz? 472 bin metrekarelik bir araziye sahip olan koruda ayrıca piknik alanları da bulunuyor. Emirgan Korusu’na gitmek için Sarıyer yönüne giden tüm belediye otobüslerini kullanabilirsiniz. Aracınızla gitmek için Sarıyer yolundan Emirgan’a gelerek Sakıp Sabancı Caddesi’ndeki tabelaları takip edebilirsiniz.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Ataşehir’in en güzel yerlerinden biri olan bu botanik bahçesinde, çeşit çeşit ağaçlar ve çiçekler bulunuyor. Üzerinde ördeklerin yüzdüğü göletleri de cabası… Girişin ücretsiz olduğu bu bahçeye gitmek için minibüs, otobüs ve metro seçenekleri bulunuyor. Anadolu otoyolunun kesişimindeki kavşakta konumlanan bu bahçe, birbirine bağlı sekiz adadan oluşuyor.

Bakırköy Botanik Parkı

Avrupa yakasında da botanik bahçesi keyfi yaşayabilirsiniz. 2013yılında 96 bin metrekarelik bir alana kurulan Bakırköy Botanik Parkı’nın en güzel özelliklerinden biri, enerji ihtiyacını rüzgar ve güneş panelleri ile karşılıyor olaması. İncirli’de bulunan bu alana ulaşabilmek için Bakırköy istikametinde ilerleyip, İncirli yoluna girmeden U dönüşü yapmanız yeterli olacaktır.

Yıldız Parkı

Beşiktaş ile Ortaköy’ün arasında konumlanan Yıldız Parkı, hem şehrin tam ortasında hem de tüm kalabalığından ve gürültüsünden uzakta. Birbirinden güzel havuzlar, göletler ve şelalelerin yanında büyüleyici çiçeklerin ve ağaçların sıralandığı Yıldız Parkı, Osmanlı döneminde Yıldız Sarayı’nın bahçesi olarak kullanılıyordu. Parka, Beşiktaş iskelesinden Çırağan girişine doğru ister aracınızla isterseniz de yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.  İstanbul’un saklı güzelliklerinin keyfine vararak, doğa ile iç içe geçireceğiniz bir gün boyunca ta!da! hazır yemeklerin pratikliğinden ve lezzetinden faydalanabilirsiniz. Ev yemeklerini aratmayan tadı ile ta!da!, tüm gezilerinizde hep yanınızda.