Kasım'da Bir Başka Güzel: Anadolu Köyleri

Kasım'da Bir Başka Güzel: Anadolu Köyleri

Tatil dendiği zaman çoğumuzun aklına deniz kum ve güneş üçlüsü gelir. Peki, bir değişiklik yapıp sonbaharın eşsiz sakinliğinde ruhunuzu dinlendirmek ister miydiniz? Ülkemiz coğrafi konumu ve endemik bitki örtüsüyle her mevsim birbirinden güzel manzaralara konu oluyor. Küçük, sevimli ve sıcacık atmosferleriyle yurdumuzun köyleri de sonbaharda bize kucak açmaya ve içimizi ısıtmaya hazır. Dilerseniz nerelere gidebiliriz, neler yapabiliriz bir göz atalım.

Şirince

Şirince Ege’nin ismi gibi şirin bir dağ köyü. Efes Antik Kenti’ne, Meryem Ana Evi’ne, Yediuyuyanlar Mağarasına ve Kuşadası’na yakınlığıyla da oldukça cezbedici bir konuma sahip. Şirince’nin samimi ve sıcak sokaklarını gezebilir, meşhur mürver şurubunu tadabilir veya arkadaşlarınızla beraber Şirince’ye has meyve şaraplarını deneyebilirsiniz.

Safranbolu Yörük Köyü

1994’te UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Safranbolu’nun Yörük Köyü ise Turizm Bakanlığı tarafından Türkiye’de koruma altına alınmış iki köyden biri. En eskisi 450 yaşında olan tarihi konaklarıyla Safranbolu sizi tarihi bir gezintiye çıkarmaya hazır. Araba ile civarı gezebilir, kamp yapmak için de uygun alanlar bulabilirsiniz.

Ödemiş Birgi Köyü

Bozdağlar’ın eteklerine kurulmuş olan Birgi; Frigler, Persler, Bergama Krallığı, Bizanslılar, Romalılar, Aydınoğulları ve Osmanlılardan izler taşıyor. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan köy, asırlık çınar ağaçlarıyla, tarihi medrese ve türbeleriyle görülmeye değer bir yer. Sloganı; ‘’Tarihle Doğanın Uyumu’’ olan Birgi, bu cümlenin hakkını sonuna kadar veriyor. Doğa yürüyüşleri için de size güzel bir rota oluşturacak olan Birgi’ye gitmenizi mutlaka tavsiye ederiz.

Bursa Cumalıkızık Köyü

Tarihi 1300’lü yıllara dayanan bu köyde, neredeyse tüm evler aslına uygun bir biçimde restore edilmiş ve hala daha o eski güzelliğini koruyor. Mavili morlu rengarenk cumbalı evlere mutlaka vakit ayırın ve bu rengarenk köyün sokaklarını gezin. Çınaraltında bir yorgunluk kahvesi içip Uludağ’ın eteklerindeki bu köyün tadını çıkarın. Kamp ve trekking gibi outdoor aktiviteler için oldukça uygun olan bu bölge size küçük tatlı bir kaçamak imkanı da sunabilir.

Doğa yürüyüşlerinizi, kamp tatillerinizi yaparken aklınızda başka sorular olmasın. Siz Anadolu’nun eşsiz köylerini keşfederken akşam yemeğiniz de pratik bir şekilde sofranızda! Tada! Outdoor ile ev yemeği tadında lezzetler kampta da yanınızda.