Mükemmel Tariflere İmza Atabileceğiniz 5 Makarna Türü

Mükemmel Tariflere İmza Atabileceğiniz 5 Makarna Türü

Aranızda makarna sevmeyen var mı? Yapımı oldukça basit olmasına karşın makarna, dünyanın birçok bölgesinde insanlar tarafından sevilerek ve yaygın şekilde tüketilen bir besindir. İtalyan mutfağının temel ögelerinden olan, durum buğdayı ve irmikten üretilen bu ürün tek başına olduğu gibi, birçok ana yemeğin yanında karbonhidrat olarak da tüketilebilir. Tam buğdaylı, yumurtalı, sebzeli gibi farklı çeşitlerde üretilen makarna, genel olarak şekillerine göre çok sayıda alt türe ayrılır. Sunum şekli, pişme süresi ve makarnanın yanında tercih edilebilecek soslar bu şekillere göre değişkenlik gösterir. İşte, en çok sevilen makarna türleri ve yanında en iyi gidecek olan sos alternatifleri...

 

1. Spagetti

Birçok kişinin favori makarna türü olan spagetti, aynı zamanda en yaygın olarak tüketilen makarna çeşidi olarak da değerlendirilebilir. Genellikle salçalı veya domatesli soslarla birlikte tüketimi tercih edilen spagetti; domates, soğan, sarımsak ve kıymanın birleşimiyle oluşan bolonez sos ile veya kıyma yerine fesleğen eklenerek hazırlanan napoliten sos ile mükemmel bir uyum yakalar.

 

2. Fiyonk

Ülkemiz sofralarında sıklıkla rastlanan bir diğer makarna türü olan fiyonk makarna, hem tek başına hem de birçok yemeğin yanında tüketilebilir. Yemeklerin yanında sossuz bir şekilde, sade haliyle gayet güzel gidecek olan fiyonk makarnayı beraberinde bir sos ile tek başına da keyifle deneyebilirsiniz. Yoğurt, domates, kıyma ve krema içeren soslar, fiyonk makarna ile güzel bir uyum yakalayan farklı sos alternatifleri arasında sayılabilir.

 

3. Burgu

Birkaç çeşit makarna satın alırken içlerinde burgu makarnaya mutlaka yer veren bir ülke olarak, bu makarnayı aslında çok sık tüketiriz. Özel şekli sayesinde burgu makarna soslarla çok iyi bir şekilde bütünleşir ve birçok sos ile uyum sağlayabilir. Haşlanmış veya buharda pişirilmiş sebzeler, kremalı veya domatesli soslar, mantar, tavuk ve kıyma; burgu makarna ile kombinleyerek ve severek tüketebileceğiniz alternatifler arasında.

 

4. Penne

Boru makarnadan farklı olarak her iki ucu kalem gibi verev şekilde kesilmiş olan penne makarna, iri bir makarna türüdür. Boyutu ve yapısı nedeniyle pişme süresi, daha küçük ve ince yapılı makarnalara oranla biraz daha uzundur. Hem ülkemizde hem de İtalyan mutfağında özellikle de restoran kültüründe sıklıkla tercih edilen penne makarna, peynir ve mevsim yeşilliklerinden oluşan sos, domates sos, kremanın yanında tavuk ve mantar içeren soslar ile çok iyi bir uyum yakalar.

 

5. Dirsek

Diğer makarnalara göre daha küçük olan yapısı, aynı zamanda boru şeklinde ve de kıvrımlı olması ile dirsek makarna, özellikle bol soslu makarna tarifleri için oldukça uygundur. Özel yapısıyla içine sosu hapsedebilen bu makarna ile çok farklı ve yaratıcı tabaklar hazırlayabilirsiniz. Özellikle küçük taneler halindeki sebzeler ve krema içeren soslar ile rengarenk bir tabak oluşturabilir, ayrıca domates ve sarımsak içeren bol soslu bir makarna elde edebilirsiniz.

 

Yukarıda belirtilen sos ve makarna türü eşleştirmelerinin yanı sıra tüm makarna çeşitleri ile birleştirebileceğiniz bir alternatiften daha söz edeceğiz. ta!da! Hazır Tavuk, makarna gibi besin alternatiflerin yanında hazır bir protein kaynağı olarak hem besleyici hem de lezzetli bir öğünü kolayca hazırlayabilmeniz için üretilen bir konserve ürün. Tüm makarna çeşitlerine yakışacak farklı bir dokunuş olarak ta!da! Hazır Tavuk konservesini tercih edebilir; tek başına, farklı soslarla ya da sebzelerle birlikte makarnanızla bir araya getirebilirsiniz. ta!da! Hazır Tavuk konservesi ile yapabileceğiniz bir örnek tarif için bu videoyu da incelemenizi öneriyoruz. Afiyet olsun!

Makarnalara yalnızca hamur gözüyle bakmayıp tavuk eşliğinde sanat eserine dönüştürmek isteyenler ta!da makarnalarına!