Outdoor Sporlarda Bahar Ayının Gözdesi: Rafting

Outdoor Sporlarda Bahar Ayının Gözdesi: Rafting

Macerayı seven doğa tutkunlarının gözde sporlarından biri olan rafting sezonu, kar sularının eridiği Mart, Nisan ve Mayıs aylarında başlar. Outdoor aktiviteleri arasında özel bir yere sahip olan extrem spor dalı, akış hızı ve debisi yüksek akarsular üzerinde raft denilen botlarla yapılır. Hızlı akan akarsuda botun devrilmeden küreklerle dengede durmasını sağlamak ve azgın sularla mücadele etmek, kısacası doğaya meydan okumak sporun temelini oluşturur. Outdoor sporlar içinde risk oranı en yüksek aktivitelerden biridir. En az 4 en fazla 12 kişilik bir takım oyunu olarak düşünebileceğiniz raftingde ekibi yönlendiren rehberin iyi eğitimli olması ve raftingin yapıldığı nehri ya da su yatağını iyi tanıması gerekir.

Türkiye’de Rafting Noktaları

Türkiye’de rafting sporuna elverişli birbirinden güzel akarsular bulunur ve bu sayede dünyanın dört bir yanından rafting tutkunlarının akınına uğrar. Ülkemizdeki en iyi rafting noktalarını sizler için derledik:

Manavgat

Kanyon raftingi sevenler için ideal bir seçim olan Manavgat’ta Köprülü Kanyon rafting turuna katılabilir, eğitmenler eşliğinde macera dolu anlar geçirebilirsiniz.

Beşkonak Rafting

Köprülü Kanyon Milli Parkı’nda bulunan Beşkonak, rafting tutkunları için biçilmiş kaftandır. Bu bölgede pek çok rafting kursu ve turu bulunur. Köprüçay üzerinden başlayan rafting turlarına katılabilirsiniz.

Fethiye -Dalaman

Tatilinizde adrenalin dolu hatıralar yaratmak istiyorsanız Fethiye Ölüdeniz’de yer alan Dalaman Çayı rafting turlarına katılabilirsiniz. Eşsiz doğasıyla büyüleyen Dalaman Çayı’nın azgın suları hem amatör hem de profesyonel rafting tutkunlarını ağırlar.

Saklıkent

Antalya ile Muğla arasında sınır görevi gören Saklıkent Kanyonu da rafting aktiviteleri için uygun bir seçenektir. Kanyonun içinden geçen Karaçay, en popüler rafting noktalarından biridir.

Karadeniz

Kendine özgü doğal güzellikleri ile eşsiz bir tatil yaşayabileceğiniz Karadeniz’de Rize Fırtına Deresi 57 km mesafesi ile en uzun rafting rotalarından biridir. Çamlıhemşin’den başlayan rafting turu, zorluk derecesi yüksek ve zorlu bir parkurdur.

Düzce

İstanbul’a yakın bir rafting notası olan Düzce’deki Melen çayı özellikle raftinge yeni başlayanlar için idealdir. Güvenli bir rotaya sahip olan bu bölgede Dokuzdeğirmen Köyü’nden başlayan rafting aktivitelerine katılabilirsiniz. Aynı zamanda Melen çayı üzerindeki Cumayeri yöresi de rafting için önerilen bir başka noktadır.

Tunceli

Tunceli Munzur Çayı üzerinde Tunceli Rafting Festivali yapılır. 35 kilometrelik parkuru ile rafting tutkunlarına macera dolu anlar yaşatan bu rafting notasını da tercih edebilirsiniz.

Rafting Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Rafting diğer ekstrem spor dallarında olduğu gibi gerekli önlemler alınmadığında ve koruyucu ekipmanlar kullanılmadığında çok tehlikeli bir hal alabilir ve hayati risk taşıyabilir. Uzman bir eğitmenden gerekli eğitimler alınmadan rafting yapılmamalı ve su yatağı üzerinde iyi bir rehber olmadan yola çıkılmamalıdır. Aşağıdaki rafting malzemeleri olmadan kesinlikle aktiviteye katılmamalısınız:

· Tehlikeli sularda düşme ihtimaline karşı su üzerinde durmanıza yardımcı olan can yeleği,

· Herhangi bir olumsuzluğa karşı baş bölgenizi korumanız için kask,

· Rafting genellikle soğuk akarsularda yapılır. Soğuğa ve ıslanmaya karşı sizi koruması için neopren elbise ve patikler,

· Su geçirmeyen ve darbelere dayanıklı outdoor spor ayakkabı ya da bot.

ta!da! Outdoor Ürünleri ile Rafting Yapmak Daha Keyifli!

Doğa sporlarında en çok zorlanılan konulardan biri de yemektir. Rafting sırasında yemek ihtiyacınızı ta!da! outdoor ürünleriyle pratik ve kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. 8 saatlik ve 24 saatlik paketler halinde satışa sunulan ürünleri dilerseniz tekli yemekler halinde de tercih edebilirsiniz. Doğanın tadı ta!da! outdoor ürünleriyle çıkartılır. Alevsiz ısıtıcı kiti sayesinde doğada sıcak ev yemeği tüketmenin keyfini yaşayabilir, ateş yakmadan 10 dakika içinde birbirinden güzel lezzetleri keyifle tüketebilirsiniz. Koruyucu ve katkı maddesi içermeyen köri soslu tavuk, domatesli kıyma kavurma, barbunya pilaki, orman kebabı gibi alternatifleri store.tada.com üzerinden satın alabilir, outdoor aktivitelerinde de sağlıklı beslenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.