Protein Değeri Yüksek Atıştırmalıklar

Protein Değeri Yüksek Atıştırmalıklar

Düzenli olarak spor aktiviteleri ile uğraşıyorsanız, vücut geliştirme veya fitness ile ilgileniyorsanız yüksek proteinli diyet kavramına aşina olmalısınız. Kas gelişiminin desteklenmesi ve antrenman sonrası toparlanma sürecinin desteklenmesi gibi amaçların yanı sıra sporcularda artmış olan protein gereksiniminin karşılanması için doğru bir beslenme planının uygulanması oldukça önemli. Bunun için yüksek protein içeren kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta gibi besinlerle yapılan ana öğünlerin yanı sıra gün içerisinde protein değeri yüksek atıştırmalıklarla yapılan ara öğünler, protein alımının arttırılması için birebir. İşte sporcular için protein değeri yüksek atıştırmalık önerileri...

 

Kuru Yemişler

Kuru yemişleri kim sevmez ki? Genellikle yüksek yağ içerikleri ile anılmasına karşın kuru yemişler, aslında değerli bitkisel proteinler içeren ara öğün seçenekleridir. Enerji gereksinimi ile birlikte protein gereksinimi de yüksek olan sporcular için kuru yemişler mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Aşırıya kaçılmadan ve porsiyon ölçüsü gözetilerek tüketilen kuru yemişler diyetin protein içeriğinin yükseltilmesine yardımcı olur. Eğer sen de sporcu diyeti uyguluyorsan kabak çekirdeği, ceviz,badem, fındık ve diğer birçok kuru yemiş türünü gün içerisinde herhangi bir ara öğünde ölçülü olarak tüketebilirsin.

 

Süt ve Süt Ürünleri

Protein diyeti yapanlar için oldukça önemli olan bir diğer besin alternatifi süt ve süt ürünleridir. Süt, yüksek oranda kaliteli protein içerir ve bu sayede gün içerisinde en az 2-3 porsiyon süt ve süt ürünü tüketimi ile diyetin protein içeriği önemli ölçüde arttırılabilir. Aynı zamanda yüksek kalsiyum içeriği ile kas gelişimini ve onarımını destekleyen süt ürünleri ana öğünlere ek olarak ara öğünler için de oldukça iyi bir seçenek. Probiyotik bakteriler açısından zengin olan kefir de sporcular için oldukça sağlıklı bir besin alternatifi. İşte küçük bir ipucu: Antrenman sonrasında bir bardak yağı azaltılmış süt tüketerek kas gelişimini hızlandırabilirsin!

 

Proteinli Atıştırmalık Seçenekleri

Yoğun yaşam içerisinde ev, iş ve spor salonları arasında koştururken sporcu diyetinin kalitesinden ödün vermemek adına hazır sağlıklı atıştırmalık arayışında olabilirsin. ta!da! sporcuların ihtiyaçlarına uygun protein değeri yüksek atıştırmalıklar hazırladı. ta!da! Kakaolu Çikolatalı Fındıklı Proteinli Kurabiye ve ta!da! Hindistan Cevizli Proteinli Kurabiye gibi atıştırmalıklar hem mükemmel lezzette bir ara öğün hem de protein alımını arttırmana yardımcı yüksek proteinli birer besin alternatifi oluşturur. Spor öncesi ve sonrası ara öğün seçeneklerin arasında yüksek protein içeren bu kurabiyelere de yer vererek protein alımını arttırabilirsin.