Ramazandan Çıktıktan sonra Beslenmeye Dikkat

Ramazandan Çıktıktan sonra Beslenmeye Dikkat

Ramazan süresince metabolizma hızı öğün sayısının düşmesine bağlı olarak yavaşlar, aynı zamanda bağırsak hareketlerinde de düşme yaşanır. Pandemi nedeniyle bayramın evde geçirilebileceği de göz önüne alarak, Ramazan bayramını sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için değerlendirebilirsiniz. Normal beslenme düzenine geçiş aşaması olan bayramda tatlı ihtiyacı geleneksel hamur tatlıları yerine daha hafif olan sütlü tatlılardan ve sağlıklı atıştırmalık çeşitlerinden karşılanabilir. Ramazan bayramı süresince aşağıdaki önerilere dikkat ederek beslenmenizi ve yaşam şeklinizi düzenleyebilirsiniz:

· Ramazan sırasında değişen uyku düzenini yeniden sağlayabilmek için erken yatıp erken kalkmaya özen göstermelisiniz. Öğünleriniz kahvaltı, öğle ve akşam olmak üzere 3 öğüne çıkartmalı, daha sonra süreç içinde ara öğünler eklemelisiniz.

· Bayram kahvaltıları tüm ailenin bir araya geldiği özel anlardan birisidir. Hep birlikte yapılan kahvaltılarda aşırıya kaçmamalı; peynir, yumurta, yeşillik, ceviz, fındık, badem ve tam tahıllı ekmek gibi sağlıklı seçenekleri değerlendirmelisiniz. Kızartmalar, kavurmalar ve reçel, bal, pekmez gibi tatlılardan da uzak durmalısınız.

· Ramazan boyunca sıvı kaybı yaşanabilir. Bayram süresince su tüketmeye dikkat etmeli, gazlı içecekler ve hazır meyve sularından kaçınmalısınız.

· Ramazanda hem öğün sayısının hem de su tüketiminin azalması bağırsak hareketlerinin ve metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Bayram menülerine salata ve sebze yemeklerini ekleyerek bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

· Bayram tatilinde evde yapabileceğiniz basit fiziksel aktivitelerle kalori harcamanızı artırabilir, metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz. Evin içinde yürümek, kültür fizik hareketleri ya da pilates, yoga, zumba gibi aktiviteleri deneyebilirsiniz.

· Bayram denince ilk akla gelen ikramlardan biri de kahvedir. Özellikle akşam yemeğinden sonra evlerde bol köpüklü Türk kahvesi yapılır. Ancak bayram süresince kahve tüketimine dikkat etmeli, bir fincanın üzerinde içmekten kaçınmalısınız.

Ramazan bayramında hem kendiniz hem de sevdikleriniz için ta!da! sağlıklı atıştırmalıklar ve Sahure Hanım Türk Kahvesi çeşitlerine Carrefour ve Migros alışveriş merkezlerinden en uygun fiyatlarla ulaşabilir, Ramazan bayramınızı daha keyifli ve sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Kaynaklar:

https://npistanbul.com/ramazan-sonrasinda-beslenmeye-dikkat

Ramazan Bayramı'nda Beslenme