Sevdiğimiz Yiyeceklerden Uzak Kalmadan Düşük Kalori Almanın Yolları!

Sevdiğimiz Yiyeceklerden Uzak Kalmadan Düşük Kalori Almanın Yolları!

Sağlıklı ve fit bir vücuda sahip olmak için illa ki sevdiğiniz yiyeceklerin yasaklandığı düşük kalorili diyetler ya da ağır egzersizler yapmak zorunda değilsiniz. Yaşam tarzınızda yapacağınız basit değişiklikler ile kolay kilo verebilir ve formunuzu koruyabilirsiniz. Ağır diyetler yapmadan kalıcı kilo vermenize yardımcı olacak önerileri sizler için sıraladık…

Güne Sağlıklı Bir Kahvaltıyla Başlayın

Güne besleyici ve sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, günün diğer kalanında daha az kalori almanıza yardımcı olur. Aynı zamanda metabolizmanızın hızlanmasını da sağlayabilir. Bir iki dilim tam buğday ya da çavdar ekmeği, yumurta, yeşillik, peynir ve ceviz ile sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlayabilir, güne zinde ve canlı bir şekilde başlayabilirsiniz.

Akşam Yemeğini Erkene Çekin ve Gece Atıştırmalarını Bırakın

Akşam yemeğini, yatmadan az 3-4 saat önce tüketerek, ardından başka bir şey yemeyerek; mideniz kısmen boş haldeyken uykuya dalmayı kolaylaştırabilirsiniz. Akşam yemeğinden sonra televizyon karşısında atıştırmayı kesebilir ve böylece gereksiz kalori alımını engelleyebilirsiniz. Arada bir, bir kâse yoğurt ya da bir top dondurma veya bir parça bitter çikolata deneyebilirsiniz. Ancak sonrasında dişlerinizi fırçalayarak yeme işlemine bir son vermelisiniz.

Alkol ve Hazır Meyve Suyu ile Gazlı İçeceklerden Uzak Durun

Şeker içeren tüm içecekler boş enerji kaynağıdır. Kan şekerinizi aniden yükseltip aniden düşürür ve hormonların sağlıklı işlemesini engeller. Günlük sıvı alımına dikkat etmeli ve en az günde 2- 2,5 litre su içmeye çalışmalısınız. Susuzluğunuzu şekerli ve gazlı içecekler ile alkolden karşılamaktan kaçınmalısınız. Maden suyu, az yağlı süt, ayran, düşük kalorili sebze suları tüketebilirsiniz.

Lifli Gıdalara Yönelin

Posa açısından zengin sebze, meyve ve tahıllar midede daha fazla yer kaplayarak tokluk hissi yaratır. Ayrıca sindirimi uzun sürdüğü için mideyi geç terk eder, kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar. Kahvaltıya maydanoz, roka, taze nane, domates, salatalık gibi yeşil sebzeler; öğle ve akşam yemeğinize salata ve zeytinyağlı sebze yemekleri ekleyebilirsiniz. Ekmeğinizi de tam tahıllı seçerek uzun süre tokluk hissi sağlayabilir, günlük kalori alımınızı düşürebilirsiniz.

Porsiyonlarınızı Küçültün

Yemek tabağınızı daha küçük boyutlarda seçerek porsiyonlarınızı ve günlük kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Normalden daha küçük tabaklar, bardaklar, kâseler kullanarak porsiyon kontrolü sağlayabilir ve daha zarif tabaklarda daha bol yemek yediğinizi düşünebilirsiniz.

Düşük kalorili besinler için ta!da! lezzetlerini inceleyebilir; evde, okulda, iş yerinde ve tatilde formunuzu koruyabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.webmd.com/diet/features/10-ways-to-lose-weight-without-dieting