Sporcular İçin Doğru Beslenme Neden Önemli?

Sporcular İçin Doğru Beslenme Neden Önemli?

Sporcular için vücutta istenen yönde gelişim elde edilmesi, egzersiz performansının arttırılması, kas gelişimi ve onarımının desteklenmesi ve daha pek çok konuda doğru bir beslenme planının uygulanması kilit rol oynar. Yapılan spor aktivitesinin türüne ve yoğunluğuna uygun bir beslenme programını uygulamayan bireylerin sporda istedikleri başarıya ulaşamamalarının yanında sağlıkları da olumsuz yönde etkilenebilir. Bu nedenle sporcuların protein,karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral, sıvı ve lif gereksinimini tam olarak karşılayan özel ve kişiye özgü bir beslenme planı uygulaması gerekir. İşte sporcu ve beslenme konularında bilinmesi gerekenler...

 

Sporcu Beslenmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Sporcu beslenmesi tek ve genelgeçer bir diyet türü değildir ve yapılan spor türüne, bireyin fiziksel özelliklerine, cinsiyet ve yaşı gibi pek çok etkene göre değişkenlik gösterir. Örnek vermek gerekirse ağırlık çalışan bireylerde karbonhidrat ve protein alımının arttırılması önerilebilir.Özellikle yüksek yoğunluklu spor aktivitelerinde enerji, protein ve sıvı gereksinimi önemli düzeyde yükselir. Düzenli olarak spor yapan bir bireyde günlük enerji ihtiyacı, masa başı çalışan hareketsiz bir bireye oranla çok daha fazladır. Yapılan spor aktivitesine uygun bir beslenme programı uygulandığında birey hem yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilir hem de performansını arttırabilir.

 

Protein Alımı Neden Arttırılmalı?

Sporcularda kas gelişimi ve antrenman sonrası kaslardaki toparlanma süreci dolayısıyla protein gereksinimi önemli ölçüde artar. Bazı durumlarda artan protein gereksinimi doğal besinlerle karşılanamayacak boyutlara ulaşabilir ve uzmanlar tarafından çeşitli besin takviyelerinin ve protein tozlarının kullanımı önerilebilir. Bazı durumlarda ise yüksek proteinli besinleri bol miktarda içeren bir beslenme programı uygulanabilir ve günlük hedeflenen protein miktarının vücuda alınması sağlanabilir.

 

Yüksek Protein İçeren Besin Alternatifleri Neler?

Sporla ilgilenen bir bireyseniz sporcu beslenmesi ve dolayısıyla yüksek proteinli besin alternatifleri hakkında bilgi sahibi olmanız muhtemeldir. Doğal ve yüksek kalitede protein içeren besinler arasında kırmızı ve beyaz et, balık, yumurta, süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller ve kuru yemişler sayılabilir. Aynı zamanda saflaştırılmamış tahıllar da bünyesinde az da olsa değerli bitkisel proteinler bulundurur. Bu besinleri günlük beslenme planınız içerisine doğru bir şekilde dağıtarak sağlıklı bir sporcu beslenmesi programı oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra eğer zamanınız kısıtlı ise yüksek protein içeren bazı hazır ürünleri de tercih edebilirsiniz. ta!da! Hazır Tavuk yemek pişirme zahmetine girmeden protein gereksiniminizi karşılamanız için birebir. Pratik ambalajıyla çantanıza atarak dilediğiniz yere götürebilir,yalnızca kapağını açarak hemen tüketebilirsiniz. ta!da! Hazır Tavuk konservesini aynı zamanda çeşitli sporcu yemeği tariflerinde de kullanabilirsiniz. Birbirinden lezzetli ve aynı zamanda sporcu beslenmesine de uygun tarifler için tadalezzetleri Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.