Susuzluğu Azaltmanın Etkili 5 Yöntemi

Susuzluğu Azaltmanın Etkili 5 Yöntemi

Susuzluk günlük hayatta herkesin sıkça yaşadığı bir durum. Ne kadar su içersek içelim, bazen susuzluk hissini ortadan kaldıramadığımız olur. Bunun temel nedeni ise yediğimiz içtiğimiz diğer tüm gıdalar, hareketlerimiz ve günlük rutinlerimizde yatar. Özellikle ramazan geldiğinde susuzluk hissiyle başa çıkmak daha da önem kazanır. Oruç tutarken vücudun ihtiyacı olan suyu depolamak için birkaç basit noktaya dikkat edebiliriz.

· Tek Seferde Çok Fazla Su İçmeyin

Çok susadığımız zaman genellikle koca bir şişe suyu bitirir ve uzun bir süre su içmeyiz. Günlük su tüketimi hedefine ulaşmaya çalışırken de böyle yapan insan sayısı hayli fazla. Doğru olan ise günlük su tüketimini eşit olarak dağıtmak. İftarla sahur arasında her saat başı iki bardak su içersek hem su hedefimize ulaşabilir hem de oruç sırasındaki susuzluğu azaltabiliriz.

· Meyve ve Sebzelerin Suyundan Yararlanın

Susuzluğu azaltan birçok meyve ve sebze var. Neredeyse tamamen sudan oluşan kabak, salatalık, marul gibi sebzeleri iftardan sonra tüketebilir, bolca meyve yiyebiliriz. Bu sayede bizi fazla susatan yiyeceklerin tüketiminden de bir nebze kaçınabiliriz. Gerekirse bu tür yiyeceklerle smoothie hazırlayarak ferahlatıcı ve besleyici içecekler yapmak da mümkün.

· Çay ve Kahveden Sonra Bir Bardak Su

Çay ve kahve tutkumuz yadsınamaz. Oysaki içilen her bardak vücuttan suyun hızlıca atılmasına neden olur. İftardan sonra gün boyu içemediğiniz çay ve kahve seansını bekliyorsanız size bir önerimiz var: Her bardaktan sonra su içmeyi unutmayın. Böylece ertesi gün daha az susuzluk çekersiniz.

· Fazla Kaloriden Uzak Durun

Fazla kalori almak vücudun bu kaloriyi yakması için fazladan suya ihtiyaç duyması demektir. Bu nedenle iftar ve sahurdaki öğünlerimizin dengeli ve düzenli olmasına dikkat etmeliyiz. Çok tuzlu, kızarmış veya çok şekerli gıdaların fazla tüketiminden kaçınarak susuzluğun önüne geçebiliriz.

· Soda ve Maden Suyu Tüketin

İftar ve sahur arasında soğuk bir su içebileceğimiz gibi bir iki şişe soda veya maden suyu da içebiliriz. Üstelik her ikisi de vücudun, kaybettiği vitamin ve mineralleri kazanmasına yardımcı olur. Bir diğer konu da asitli veya bolca şeker içeren içeceklerin tüketiminden kaçınmak. Daha çok acıkmak ve susamak istemiyorsanız bu içecekleri oruç süresince tüketmemeye dikkat edebilirsiniz.