Tekrar Tekrar Isıtılan Yemeklerdeki Gizli Tehlike

Tekrar Tekrar Isıtılan Yemeklerdeki Gizli Tehlike

Öğünlerden artan yemeklerin atılmayıp ertesi gün yeniden ısıtılarak tüketildiği bilinen bir gerçek. Bir önceki günün, bugünün menüsü olarak kurtarıcı olduğu günlerde, çok yapılan bu hata maalesefki sağlığı tehdit edebiliyor. Aslında hemen herkes, birden çok ısıtılan yemeklerin besin değerinin düştüğünü biliyor ve aslında bununla birlikte bazı sağlık sorunları da ortaya çıkıyor. Gelinen çok tüketilen ve tekrar ısıtma sırasında oluşan tehlikeli durumlara birlikte göz atalım.

Pilav ve Türevleri

Yemeklerin en lezzetli eşlikçisi olan pilav, yeniden ısıtıldığında zehirlenmeye kadar varan zarara neden olabiliyor. Pilavın ısıtılması ile birlikte "Bacillus cereus" adlı bakteri sporları toksin üretiyor.

Nitran İçeren Sebze Çeşitleri

Nitrat içeren sebze yemekleri tekrar ısıtıldığında kanserojen hale gelebiliyor. Özellikle bu grupta yer alan ıspanak, yeniden ısıtıldığında içerisindeki demir oksitlenebiliyor. Benzer şekilde pancar, şalgam ya da kereviz gibi sebzeler da nitrat içeriği yüksek olanlar olduğundan, asla ısıtılmaması gerekenler arasında yer alıyor.

Mantar Yemekleri

Mantar yemekleri tekrar ısıtıldığında içerisindeki serbest radikal barındıran toksinler açığa çıktığından sindirim sistemine zarar verebiliyor. Bu nedenle mantar yemeklerinin yeniden ısıtılması en tehlikeli mutfak hatalarından sayılıyor. Eğer ertesi gün yeniden tüketilecekse mutlaka soğuk şekilde tüketilmesi gerekiyor.

Tavuk Yemekleri

Tavuk ve tavuklu yemekler, asla ısıtılmaması gereken besinler arasında başı çekiyor. Isıtıldığında içerisindeki protein yapısı değişiyor ve bu da bakteri oluşumuna neden oluyor. En ağır besin zehirlenmelerine neden olan tavuk yemeklerinin, pişirme anında dahi yavaş yavaş pişirilmesi ve çok kaynatılmaması gerekiyor.

Yaşamın en değerli halkalarından biri olan beslenme konusunda çok dikkatli olmak gerektiği ortada. Bu konuda risk almamak ve her daim pratik, sağlıklı yiyecekler için ta!da! yanınızda. ta!da!'nın hazır yemek çeşitleri tek porsiyonluk ve aç-ısıt-ye özelliğine sahip olduğundan, hem besin değerini kaybetmez hem de koruyucu katkı içermez. ta!da! online satış sitesinde yer alan lezzet dolu, besleyici ve ev yapımı tadında yemekleri hemen satın alabileceğiniz gibi, size en yakın Migros market şubesinde de tek öğünlük lezzetler bulabilirsiniz.

Her öğünde farklı bir yemek imkanı sunan ta!da hazır yemeklerinden en sevdiklerinizi seçmek için tıklayın!