Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri

Türk Kahvesinin Bilinmeyenleri

Pişirme yöntemi ve sunumu ile diğer kahve çeşitleri arasında özel bir yere sahip olan Türk kahvesinin ana vatanı Arap Yarımadası’dır. Geçmişi 16. yüzyıla kadar dayanan Türk kahvesi, kendine özgü yumuşak ve yoğun aroması ile damaklarda kalıcı bir lezzet bırakır. Hazırlık aşamasında kullanılan geleneksel yöntemler ile farkını ortaya koyan Türk kahvesi, sunumu ile de göz alıcıdır. Cezvede hazırlanıp fincanlarda lokum, çikolata ya da akide şekeri ile servis edilen kahvenin köpüğü ve telvesi, diğer kahvelerle arasındaki en büyük farkıdır.

Türk Kültüründe Kahvenin Önemi

Kahve, Türk kültüründe sadece sıcak bir içecek değildir. Misafirperverlik ve dostluğun bir simgesi, sosyalleşme aracıdır. Yeni taşınan komşuya hoş geldin demektir, dostunun derdini ya da sevincini dinlemektir, samimi bir sohbet ya da günlük hayatı paylaşmaktır. Türk kültüründe kahvenin yeri o kadar derindir ki kahve ile ilgili Türk edebiyatında pek çok şiir yer alır. El sanatları ve resimlerde kahve sunumu ile ilgili birçok eser bulunur. Türk kahvesinin bir diğer özelliği da fal bakılan tek kahve çeşidi olmasıdır. Kahve misafire ikram edilir ve fincan tabağa ters çevrilir. Telvenin soğuduktan sonra fincanda meydana getirdiği şekiller falcı tarafından yorumlanır. Eğlenceli zaman geçirmenin en lezzetli yollarından biri olan Türk kahvesi kız isteme törenlerinde gelinin el lezzetini ölçmede kullanılır. Gelin, müstakbel damat ve yakınlarına Türk kahvesi hazırlar ve sınava tabi tutulur. Tüm dünyaya Osmanlı’dan yayılan Türk kahvesi yapımı, hazırlanması ve sunumu özen isteyen geleneksel bir lezzettir.

Türk Kahvesinin Lezzeti

Türk kahvesini diğer kahvelerden ayıran en önemli özelliklerden biri kokusudur. Türk kahvesine kendine özgü kokuyu veren ise kahve çekirdekleri ve çekirdeklerin kavrulma derecesidir. %100 Arabica çekirdekler kullanılarak üretilen Sahure Hanım Türk Kahvesi, geleneksel kahve tadını korumak için kahve çekirdeklerini özenle kavurur. Kokusu ve kendine özgü aroması ile kahve tadını doyasıya hissettiren Sahure Hanım Türk Kahvesi, damaklarda bıraktığı kalıcı lezzeti ile vazgeçilmez bir keyif yaşatır.

Geleneksel Türk kahvesi tadını, yenilikçi üretim anlayışı ve ileri teknoloji ile birleştiren Sahure Hanım Türk Kahvesi ile kahve keyfini yeniden deneyimleyebilir, misafirlerinize ikram ederek keyifli anlar geçirebilirsiniz. Bu enfes yeni lezzete store.tada.com.tr üzerinden hemen ulaşabilirsiniz.

Burnuna Türk kahvesi kokusu gelmeye başlayanları kahvelerimizi ziyaret etmeye davet ediyoruz.