Uzun Süren Pandemi Şartlarında Moralinizi Yüksek Tutacak Küçük Tavsiyeler

Uzun Süren Pandemi Şartlarında Moralinizi Yüksek Tutacak Küçük Tavsiyeler

Dünyada ilk covid-19 vakası görüldüğünde hepimiz, bu sorunun birkaç ay içerisinde çözülebileceğini, uzun sürmeyeceğini düşündük. Hayatımızı bu denli etkisi altına alacağını nereden bilebilirdik ki? Pandemi süreci içerisinde büyük küçük hepimiz moral ve motivasyon açısından zorluklar yaşıyoruz. Pandeminin ülkemizde görülmesinden itibaren ilk aylarda kendimize zaman ayırmayı denedik, eğitimler aldık, spor yaptık, bolca kitap okuduk belki ama zaman içerisinde bu aktiviteleri yapmaya olan hevesimizi de kaybettik. Tüm bu yaşananlara şöyle bir baktığımızda yaşadığımız sorunlar ve motivasyon eksikliği çok da anormal sayılmaz. Önemli olan, yaşadıklarımızın bilincinde olmayı elden bırakmamak ve motivasyonumuzu ve moralimizi yüksek tutmak için elimizden geleni yapmak.

Moral ve Motivasyon Kaybının Nasıl Önüne Geçeriz?

“Pandemiye olumlu yanından bakalım, bardağın dolu tarafını görelim” gibi cümleler kurmak bazen zor olabilir fakat gerçekten de bardağın dolu tarafından baktığımızda olumlu birtakım durumlar görebilir ve moral kaybı gibi zorlukların önüne geçebiliriz. Eskiden kendimize ayıracak beş dakikamız bile yokken, hatta bırakın yeni bir şeyler öğrenecek zamanı; yeni bir şeyler öğrenmek istemeyi düşünemezken şimdi bize dolu dolu günler verildi. Peki, ne mi yapabiliriz? Hemen öğrenelim!

1. Enstrüman Çalmayı Öğrenebiliriz

Hepimiz küçüklükten beri bazı müzik aletlerini çalmayı öğrenmek istemişizdir. Kimileri gitar, kimileri keman, kimileri ise piyano… Küçükken öğrenemediğimiz, büyüyünce de zaman ayıramadığımız o enstrümana şimdi dilediğimiz gibi kafa yorabiliriz. Ne de olsa müzik eğitimleri de artık online!

1. Hayatımıza Düzeni Dahil Edebiliriz

Önceleri günlük hayatın koşuşturmacası içerisinde spor yapmaya ayıracak beş dakika bile bulamazdık. Şimdi ise dilediğimiz spora başlayabilir; egzersizler yapabiliriz. Daha sağlıklı bir hayat düzenine de bu sayede adım atabiliriz.

1. Yabancı Dil Öğrenebiliriz

Günümüz şartlarında başta iş başvurularında ve kalan her alanda ikinci bir dil bilip bilmediğimiz sorulur. Küçüklükten itibaren öğrenmeye başlamadığımız için büyüdüğümüzde de yeni bir dil öğrenemeyeceğimizi düşünürüz. Şimdi ise koca bir günü, haftaları dil öğrenmeye ayırabilir ve istediğimiz lisanı öğrenebiliriz.

1. Uzaktan Eğitimler Alabiliriz

Özellikle pandemiyle birlikte uzaktan eğitim sayısında büyük bir patlama gözlendi. Biz de bu patlamadan nasibimizi alabilir ve ilgi alanlarımız doğrultusunda, kişisel gelişim alanında farklı uzaktan eğitimlerden yararlanabiliriz.

Bunlar gibi birçok aktiviteyle pandemi şartlarının zorluğunu ortadan kaldırabiliriz. Kalabalıklardan kaçıp sessiz ve sakin bir yerde tatil yapabilir, kamp keyfi sürebilir veya karavanla geziler planlayabiliriz.