Tüm Şifasıyla Zerdeçal, Nasıl Tüketilir?

Tüm Şifasıyla Zerdeçal, Nasıl Tüketilir?

Son yıllarda faydalarının daha çok bilinmesi ile popülerliği artan zerdeçal; Güney Doğu Asya’dan dünyaya yayılan, kendine has yoğun sarı renkli, biraz acı ve hafif yakıcı tada sahip bir baharattır. Birçok araştırmada zerdeçalın içeriğinde yer alan kurkumin adlı etken maddenin pek çok hastalığın tedavisinde ve genel sağlığın iyileştirilmesinde önemli bir etki yarattığı bulunmuştur.

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın etken maddesi olan kurkumin, antienflamatuvar özelliği ile dokularda iltihaplanmayı engeller ve var olan iltihapların giderilmesine fayda sağlar. Ayrıca antiviral etki göstererek özellikle burun ve boğaz bölgesinde hastalık yapıcı virüslerin yok edilmesinde etkilidir. Bu sayede soğuk algınlığı ve grip gibi mevsimsel hastalıklara karşı koruyucu ve tedavi edici özelliğe sahiptir.

Enfeksiyona karşı koruyucu olması ile sıkça rastlanan üst solunum yolları enfeksiyonlarında, alerjik astımda ve idrar yolları enfeksiyonunda etkili şekilde kullanılabilir.

Zerdeçal içerdiği antioksidan bileşikler sayesinde hücresel yapıları güçlendirerek vücudu kalp ve damar hastalıklarına, metabolik hastalıklara ve kansere karşı koruyucu etki gösterir.

Yüksek antioksidan içeriği ile karaciğerden toksinlerin uzaklaştırılmasını destekler.

Araştırmalar kurkumin maddesinin beyin hücrelerindeki hasarın giderilmesinde etkili olduğunu göstermiştir. Bu sayede Alzheimer ve depresyon gibi nörolojik ve psikiyatrik hastalıklara karşı koruyucudur.

Bilişsel fonksiyonları ve hafızayı güçlendirir, çocuklarda zeka gelişimini destekler.

Antioksidan özelliği ve hücre yenilenmesini arttırmasıyla cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal ağırlıklı olarak baharat şeklinde yemeklere eklenerek kullanılır. Köri baharat karışımının da ana malzemesi olan zerdeçal; en çok tavuk yemekleri, farklı yemek sosları ve çorbalarda kullanılır. Toz halinde veya kök şeklindeki zerdeçal rendelenerek özellikle ara öğün için tercih edilen yoğurda eklenebilir. Zerdeçalın sütle birlikte pişirilmesiyle elde edilen altın süt de son dönemlerde sıkça tercih edilmektedir.

Zerdeçalın etkisinden yüksek oranda faydalanılan bir tüketim şekli de çayının yapılmasıdır. Toz veya rendelenmiş kök zerdeçaldan çay yapılırken etkili bileşenlerinin ortaya çıkması için en az 10 dakika kadar ağır ateşte kaynatılmalıdır. Tüm tariflerde zerdeçal ile birlikte zencefil ve karabiber de kullanıldığında tüm bu baharatlar birbirinin etkinliğini arttırarak sağlık için daha faydalı bir hale gelecektir.

Zerdeçalın etkisinden yararlanmak için sağlıklı ve pratik öğünler de tercih edebilirsiniz: ta!da! Zerdeçallı Ekmekli Cheddar Peynirli Dana Jambonlu Sandviç zerdeçaldan gelen güzel sarı rengiyle birlikte hem lezzetli hem de sağlıklı!

ta!da! Zerdeçallı Ekmekli Cheddar Peynirli Dana Jambonlu Sandviç zerdeçalın tüm faydalarından kolay ve hızlı bir şekilde yararlanmanız için benzin istasyonları ve CarrefourSA marketlerde sizi bekliyor.

Kaynakça:

1) https://www.medicalpark.com.tr/zerdecal/hg-2276

2) https://www.sozcu.com.tr/hayatim/yasam-haberleri/zerdecalin-faydalari-nelerdir-zerdecal-neye-iyi-geliyor-szcu8/